Erasmus+ pieredzes stāsti

Lietuva

Diāna Dorofejeva

Es izvelējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo gribēju iemācīties masēt. Pirmkārt, kad prakse notiek ārpus ierastās vides un viss laiks ir veltīts tikai masāžai, apmācība ir daudz efektīvāka. Otrkārt, vēlējos mācīties pie profesionāļiem, jo uzskatu, ka Lietuvas masieri ir zinoši šajā jomā.

Sadarbību ar Latvijas prakses koordinatorēm Madaru Blumbergu un Irīnu Rudenko novērtēju kā izcilu. Koordinatores visu paskaidroja, sniedza informāciju laikā un atbalstīja visa projekta garumā. Savukārt, uzņemošā institūcija ne vienmēr bija gatava ziņot, kur un kā notiks prakse. Tāpēc, braucot uz Kauņu, es nezināju, kur tieši notiks prakse un kur es dzīvošu. Es tā arī nesapratu, kurš man bija galvenais mentors Lietuvā, kurš būtu spējīgs atbildēt uz maniem jautājumiem par prakses norisi. Tomēr visas lietuviešu kolēģes bija atsaucīgas un draudzīgas.

Mani profesionālie ieguvumi no Erasmus prakses mobilitātes: es perfekti iemācījos veikt klasisko masāžu, masēju smagus pacientus pēc operācijām, bija pieredze poliklīnikā.

Mani personiskie ieguvumi no Erasmus prakses mobilitātes: iemācījos komunicēt ar dažādiem cilvēkiem – gan lietuviešiem, gan vāciešiem, gan krieviem, smagi slimiem, praktiski veseliem.

Spilgtākie iespaidi: visi Lietuvas masieri masē ļoti labi – gan sanatorijā, gan poliklīnikā. Viņi ir ļoti zinoši savā jomā un atvērti dialogam. Uzzinot, ka esmu no Latvijas, uzreiz uzsver, ka mēs ar viņiem esam “braļukas”. Visi lietuvieši, ar kuriem man bija saskarsme prakses laikā, bija fantastiski cilvēki!

Praktiski padomi studentiem, kuri apsver iespēju piedalīties Erasmus prakses mobilitātē: obligāti jābrauc. Bet vispirms jāuzzina, kur būs kojas. Kauņā tās nav īsti piemērotas adekvātai dzīvošanai. Varbūt laikus jāsameklē dzīvoklis, bet tas ir dārgi un neviens negrib to izīrēt uz mēnesi. Savukārt, prakse sanatorijā Egle Birštonosā ir ideāla vieta gan masēšanai gan dzīvošanai. Viss ir jauns un tīrs. Erasmus prakse sniedz arī iespēju ceļot brīvdienās – Polija ir blakus, kā arī ir ko paskatīties Lietuvā, piemēram, Kauņā!

Piezīme: Kauno Kolegija sadalīja manu praksi divās daļās: viens mēnesis sanatorijā pilsētā Birštonas, otrais mēnesis Kauņas ortopēdijas klīnikā. Tātad es guvu pieredzi, masējot klientus, gandrīz veselus pacientus, slimus pacientus, smagus pacientus. Pagājušajā gadā Erasmus studente gāja praksi pavisam citā vietā.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Lietuva, Kauno Kolegija
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Ārstnieciskā masāža"Portugāle

Olga Šušerte

Erasmus mobilitātē piedalos pirmo reizi. No 13. maija līdz 10. jūlijam es devos praksē uz Portugāli, Viana do Castelo. Praksē gāju slimnīcā “Hospital de Santa Luzia” ķirurģijas nodaļā. Apmaiņas programmā izvēlējos piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja ne tikai iemācīties kaut ko jaunu, iegūt jaunas zināšanas, bet arī iepazīt Portugāli, tās tradīcijas, kultūru, kā arī iepazīties ar jauniem cilvēkiem.

Sadarbība ar nosūtošo un uzņemošo institūciju noritēja ļoti labi, neskatoties uz to, ka portugāļi ļoti maz runā angliski un es portugāļu valodu nesaprotu vispār, tas netraucēja mums komunicēt un saprast vienam otru.

No prakses esmu ieguvusi jaunas zināšanas. Piemēram, kā pielāgoties svešā vidē un kolektīvā, uzlaboju savas angļu valodas zināšanas un iemācījos dažus vārdus portugāļu valodā, kas man atviegloja praksi slimnīcā. Man bija lieliska iespēja vienu nedēļu pavadīt ambulatorās ķirurģijas nodaļā, kur es redzēju dažāda veida operācijas, kā uzklāj sterilo galdiņu, kā notiek viss operācijas process.

Vienu no spilgtākajiem iespaidiem uz mani atstāja cilvēki, kas dzīvo Portugālē. Viņi ir ļoti pozitīvi, laipni un atsaucīgi (t.s. medicīnas personāls). Ja man bija nepieciešama palīdzība vai padoms, māsa man neatteica un pat, ja viņa nesaprata angļu valodu, viņa man rādīja ar žestiem, un mēs viena otru sapratām. Pacienti ir ļoti komunikabli, saprotoši un viņiem nebija bail man iedot, piemēram, savu roku, lai es varētu veikt i/v sistēmu. Vēlos atzīmēt arī to, ka ārsti ir ļoti laipni pret māsām un sanitāriem. Bija ļoti patīkami redzēt, kā viņi komunicē sava starpā.

Visiem studentiem iesaku obligāti piedalīties Erasmus+ mobilitātē, jo tā ir ne tikai jauka iespēja iepazīt citu valsti un tās kultūru, bet arī iegūt jaunas zināšanas un pieredzi medicīnas jomā, kā arī ļoti labi un jauki pavadīt laiku ārpus slimnīcas, piemēram, aizbraukt uz citām pilsētām, aiziet uz pludmali un citām vietām.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Grēta Laizāne

Erasmus mobilitātē piedalos pirmo reizi. Piedalos tāpēc, ka tā ir lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi un zināšanas, iemācīties kaut ko jaunu, iepazīt jaunu valsti, tās kultūru un sabiedrību, kā arī dalīties savā pieredzē un zināšanās Latvijā ar kolēģiem.

Sadarbība gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju noritēja bez problēmām gan pirms, gan pēc mobilitātes un arī tās laikā. Uzņemošā institūcija bija ļoti jauka un pretimnākoša. Visu nepieciešamo informāciju saņēmu un man labprāt tika palīdzēts, kā arī uz visiem jautājumiem tika sniegtas atbildes.

No prakses esmu ieguvusi vērtīgu pieredzi un zināšanas ķirurģijas nodaļā un operāciju zālē, kuras man noteikti noderēs arī turpmāk. Man ir bijusi iespēja strādāt un atrasties citā darba vidē, kolektīvā un sabiedrībā, kā arī man bija iespēja pielietot savas angļu valodas zināšanas, kuras arī ir uzlabojušās šīs prakses periodā. Prakses pirmajās dienās bija grūti pierast pie jaunās vides, svešvalodas, savstarpējās komunikācijas ar kolektīvu un pacientiem, bet laika gaitā jau aptuveni sapratu pacientus un kolektīvu, jutos brīvāka, iemācījos pāris frāzes portugāļu valodā un pielietoju tās. Esmu ļoti pateicīga kolektīvam un pacientiem, kuri bija iejūtīgi, saprotoši un mēģināja ar mani sarunāties angļu valodā, kaut gan viņiem tas sagādāja grūtības, jo tā nav viņu dzimtā valoda.

Ļoti novērtēju to, ka māsas, ar kurām visu laiku strādāju kopā, ļāva un uzticēja man pildīt visus māsas pienākumus, bija ieinteresētas dalīties ar mani savā pieredzē un zināšanās. Māsas labprāt man palīdzēja, atbildēja uz visiem nesaprotamiem jautājumiem, atradās man blakus un palīdzēja komunikācijā ar pacientiem. Pozitīvismu no personāla un pacientiem izjutu ik uz soļa un katru dienu uz praksi gāju ar prieku.

Personīgie ieguvumi ir praktisko iemaņu un valodas uzlabošana, jaunas valsts un kultūras iepazīšana.

“Viana do Castelo” mani apbūra ar savu skaistumu, satriecošiem skatiem un saulrietiem. Kā arī bija ļoti silti un saulaini laikapstākļi, kas deva iespēju doties uz pludmali. Ja būs iespēja, nākotnē noteikti aizbraukšu uz turieni vēlreiz.

Visiem iesaku nebaidīties, izkāpt no savas komforta zonas un noteikti piedalīties Erasmus mobilitātē. Jūs to nenožēlosiet, tā ir fantastiska iespēja iegūt jaunu pieredzi, zināšanas un iepazīt valsti, tās kultūru.

Esmu ļoti pateicīga un priecīga, ka man tika dota tāda iespēja! Nākamgad labprāt vēlreiz dotos Erasmus mobilitātē.

25 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Agnese Bērziņa

Erasmus mobilitātē piedalos jau otro reizi, izvēlējos piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja ne tikai iegūt jaunu pieredzi un zināšanas, strādājot ārvalstīs, bet arī iespēja iepazīt jaunu valsti un tās kultūru, kā arī iegūt draugus no dažādām pasaules valstīm.

Sadarbība gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju noritēja bez problēmām. Lai gan portugāļi ar atbildēšanu nesteidzās, visa informācija tika saņemta un uz visiem maniem jautājumiem tika atbildēts.

No prakses esmu ieguvusi pieredzi strādāt citādā darba vidē un kolektīvā, kur runā svešvalodā. Esmu ieguvusi pieredzi darbā ķirurģijas nodaļā un operāciju zālē.

Prakses beigās jau biju spējīga aptuveni saprast pacientus un nodot informāciju tālāk māsām. Nodaļā strādājošās māsas bija ļoti jaukas, kuras, pat nezinot angļu valodu, vienmēr centās kaut ko parādīt un iemācīt. Māsa, ar kuru visu laiku strādāju kopā, ļāva man pildīt visus māsas pienākumus, mācīja un skaidroja nesaprotamo, vienmēr bija blakus, lai palīdzētu komunikācijā ar pacientu.

Personīgie ieguvumi ir valodas uzlabošana, jaunas valsts un kultūras iepazīšana. Tā kā pilsētā, kurā dzīvoju, bija ļoti daudz Erasmus studentu no dažādām valstīm, esmu ieguvusi arī daudz draugus un spilgtas atmiņas par kopīgiem piedzīvojumiem, kas padarīja grūtāku došanos atpakaļ uz Latviju.

Visiem, kas šaubās par dalību Erasmus mobilitātē, vēlos teikt: nebaidieties un brauciet! Arī aizbraukt vienai nav grūti – īpaši uz tādu vietu kā Vienā do Castelo – tur noteikti var iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kā arī Erasmus gids vienmēr palīdzēs ar nepieciešamo un atbildēs uz visiem jautājumiem.

Viana Do Castelo ir skaista pilsēta, lai gan lietus tur lija biežāk nekā spīdēja saule, tomēr es izbaudīju tur pavadīto laiku un, ja būtu iespēja, brauktu vēl.

Tiem, kas dosies uz Portugāli, iesaku iemācīties pāris frāzes portugāļu valodā – tas noteikti atvieglos darbu praksē un vēl viens ieteikums – noteikti pamēģiniet sērfošanu.

24 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Amanda Muceniece

Erasmus prakses mobilitātē nolēmu piedalīties, jo uzskatu, ka tā ir vienreizēja un lieliska iespēja papildināt savas zināšanas par jomu, kurā vēlos veidot karjeru. Tāpat tā ir neatsverama pieredze būt un darboties citā valstī ar cilvēkiem, kas bieži vien nerunā vienā valodā ar mani.

Šī prakse man noteikti ir bijusi tikai un vienīgi liels ieguvums. Esmu redzējusi, kā medicīna strādā un kādā līmenī tā ir Portugālē, kādas ir atšķirības šajā jomā ar Latviju, un ko es pati varu mācīties no Portugāles māsām. Divu mēnešu laikā guvu ieskatu arī Portugāles kultūrā un valodā, kas man liekas ļoti interesanta. Tāpat esmu ieguvusi paziņas no dažādām pasaules vietām, uzlabojusi savas angļu, vācu un krievu valodas zināšanas un iemācījusies dažādas frāzes portugāļu valodā. Par savu vislielāko ieguvumu uzskatu spēju strādāt ar pacientiem, kas nerunā vienā valodā ar mani. Ir ļoti sarežģīti izskaidrot pacientam, kas tiks darīts, vai saprast, ko viņš vēlas pavēstīt, ja nerunājam vienā valodā, taču pēc vairākām dežūrām ar šo uzdevumu viegli tiku galā, un tagad vairs nejūtu satraukumu, ja man būtu jāstrādā valstī, kura nerunā latviešu vai angļu valodā.

Tas, ko varu ieteikt studentiem, kuri vēlas doties uz Portugāli ir: nebaidīties komunicēt ar slimnīcas personālu un citiem Erasmus studentiem, jo visi ir pretimnākoši un pirms došanās, ja ir iespēja, pamācīties portugāļu valodu, jo tā ir valsts valoda, un lielākā daļa iedzīvotāju nemaz citā valodā nerunā.

25 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle
Māsas prakse, periods 2 mēneši

Grieķija

Poļina Kļuškina

Erasmus prakses mobilitātē nolēmu piedalīties ar cerību, ka tā man palīdzēs gan personiskajā, gan karjeras izaugsmē. Viens no galvenajiem kritērijiem bija paplašināt savas zināšanas medmāsas darbā, iemācīties kaut ko jaunu medicīnas pakalpojumu jomā, kā arī paskatīties uz pašsaprotamām un pazīstamām lietām ar “grieķu acīm”.

Sadarbība ar mūsu koledžu gan pirms, gan pēc mobilitātes bija ļoti apmierinoša, visi jautājumi risinājās ļoti ātri, ko nevar pateikt par uzņemošo institūciju. Informācija bija ļoti nepilnīga, tāpēc lielāko daļu jautājumu bija jānoskaidro no trešā kursa meitenēm, kuras pavadīja savu praksi Grieķijā pirms mums, kā arī no viesnīcas un slimnīcas personāla. Studentu kartes, kuras dod atlaidi dažādiem transporta veidiem un muzeju apmeklēšanai, mēs tā arī nesagaidījām, bet tajā pašā laikā bija arī daudz pozitīvu brīžu, piemēram, labi organizēts, bezmaksas un garšīgs ēdiens, kā arī slimnīcas medicīnas personāls bija ļoti uzmanīgs un izpalīdzīgs pret mums, praktikantēm.

No profesionālā viedokļa es uzzināju alternatīvus variantus tām lietām, pie kurām es pieradu Latvijas slimnīcās. Darbs ķirurģijas nodaļā bija ļoti interesants. It īpaši mani pārsteidza operāciju bloks. Mums bija lieliska iespēja novērot ķirurgu un māsu darbu operāciju laikā.

No personiskiem ieguvumiem gribu atzīmēt to, ka esmu uzlabojusi savas angļu valodas prasmes un zīmju valodu, komunicējot ar pacientiem, kuri neprot angļu valodu. Divu mēnešu laikā es kļuvu patstāvīgāka un atbildīgāka, uzzināju daudz ko par Grieķijas kultūru un tradīcijām.

Paši spilgtākie momenti, dzīvojot Grieķijā, bija patstāvīgi ceļojumi pa Peloponesu. Divu mēnešu laikā mums izdevās apmeklēt pārsteidzoši pasakainas vietas un satikt ceļotājus no citām tālajām valstīm, piemēram, Austrālijas un ASV.

Tas, ko varu ieteikt studentiem, kuri vēlas doties uz Grieķiju, ir iemācīties dažas frāzes grieķu valodā, jo daudzi pacienti ir gados veci un nesaprot angļu valodu. Kā arī, ja Erasmus prakses mobilitāte ir plānota maijā un jūnijā, ir jārēķinās ar to, ka tur būs ļoti karsti.

Neskatoties uz dažiem mīnusiem, kopējais iespaids no prakses Greķijā ir vienkārši lielisks, un es ar lielāko prieku arī nākamgad piedalīšos Erasmus prakses mobilitātē.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Ērika Kaktiņa

Izvēlējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo tā ir lieliska iespēja iepazīt jaunu kultūru un tās tradīcijas, gūt jaunus iespaidus, pieredzi, kā arī jaunas zināšanas un iemaņas, izejot mācību praksi ārpus Latvijas. Protams, jutos mazliet nobijusies un uztraukta, jo divus mēnešus dzīvošu citā valstī, tālu no dzimtās zemes, ģimenes un draugiem, kur viss ir jauns un nepazīstams, kur ne visi pārzin angļu valodu un mana angļu valoda nav tā labākā. Tomēr nolēmu izmēģināt, jo tādas iespējas var jau nebūt. Apmaiņas prakse notika no 13. maija līdz 10. jūlijam Grieķijas pilsētā Spartā. Praksē braucu kopā ar vēl divām studentēm, kurām tā arī bija pirmā prakse ārpus Latvijas.

Sadarbība ar mūsu koledžu pirms un pēc mobilitātes ir apmierinoša, ko es nevaru teikt par uzņemošo institūciju. Protams, visa nepieciešamā informācija (uz kuru lidostu lidot, kā no lidostas nokļūt līdz autobusa stacijai un no tās līdz mūsu galapunktam, kā arī tika piedāvātas dažādas viesnīcas, kur mēs varētu dzīvot) tika laicīgi nosūtīta, tomēr tā nebija detalizēta, piemēram, nebija norādīts laiks, kā kursē mums nepieciešamais transports un to cenas. Neviens mūs nesagaidīja un neiepazīstināja ar pilsētu, kā arī nepaskaidroja, kā tikt līdz slimnīcai. To visu mēs uzzinājām no studentēm, kas bija pirms mums praksē Grieķijā. Pateicoties viņām, mēs bez grūtībām ieradāmies Spartā un atradām viesnīcu „Apollon”, kur viesnīcas darbinieki mums iedeva karti, pastāstīja, ko var apskatīt un redzēt pilsētā, un kā strādā viņu vietējie veikali un kioski.

Spartas slimnīca atrodas uz kalna, apmēram 3 km attālumā no pilsētas centra. Līdz slimnīcai var tikt vai nu ar autobusu, vai ar taksi. Mums ērtāk un izdevīgāk bija braukt ar taksi nekā ar autobusu, jo studentu karšu mums nebija. Studentu kartes mēs tā arī nesaņēmām, kaut gan tās tika solītas būt gatavas jau nākošajā nedēļā pēc mūsu atbraukšanas Grieķijā, tāpēc visu prakses laiku iztikām bez tām. Lai netērētu daudz naudas uz transportu, no praksi devāmies kājām.

Prakse notika trīs nodaļās – patoloģijas, ķirurģijas un uzņemšanas nodaļā. Pirmajā nodaļā, kur notika prakse, īsti neko neļāva darīt pat vietējiem studentiem, izņemot vitālo rādītāju mērīšanu. Personāls nebija pārāk atsaucīgs, neviens neko mums nemācīja un neskaidroja, kā arī ļoti maza daļa medpersonāla runāja angliski. Visvairāk man patika ķirurģijas – operācijas nodaļa, jo varēja redzēt daudz interesantu operāciju, kuras agrāk nekad neredzēju, piemēram, ķeizargrieziens, kataraktas, brukas operācija, laproskopija, u.c. Kolektīvs bija ļoti draudzīgs, operāciju laikā viss tika stāstīts un paskaidrots, kā arī tika atbildēts uz visiem uzdotiem jautājumiem.

Uzņemšanas nodaļā bija iespēja redzēt, kā ārsts ievāc anamnēzi vai veic dažādas medicīniskās manipulācijas, ārsti un medmāsas bija ļoti draudzīgi un atvērti, visu pastāstīja un parādīja, ļāva daudz ko darīt, piemēram, ņemt asins analīzes, likt katetrus, sistēmas, veikt EKG un mērīt vitālos rādītājus. Prakse bija laba, redzēju un iemācījos daudz ko jaunu, piemēram, mērīt asinsspiedienu bez fonendeskopa, ņemt asins analīzes ar 10 ml šļirces palīdzību, u.c., kā arī uzlaboju savas prasmes vitālo rādītāju noteikšanā.

Spilgtākie iespaidi no Grieķijas ir skaistie skati, kurus nekur citur, izņemot Grieķijā, nav iespējams redzēt, kalni un caurspīdīgi zila jūra, kurā noteikti ir jānopeldās. Katras brīvdienas braucām uz dažādām pilsētām (Mystras, Kalamata, Monemvasia, Areopoli, Limeni, Nafplio, Elafonisos, Atēnas), kur redzējām Grieķijas skaistākās vietas: kalnus un uz tiem uzceltas pilis, dažādu vēsturisko vietu drupas, pludmales, u.c. Protams, nogaršojām arī vietējo iedzīvotāju ēdienus un desertus, kā arī apmeklējām tās pilsētas dažādus veikalus.

Studentiem, kuri apsver domu piedalīties Erasmus+ programmā, iesaku noteikti piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi un iemaņas, jaunus draugus, uzlabot savas komunikācijas un valodas prasmes, redzēt un iepazīt valsti no cita skata punkta, atrodoties tur nekā tūrists, bet kā tās valsts iedzīvotājs, kā arī vienkārši labi pavadīt laiku.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Nadežda Sedova

I chose this country because I have never been there before. We were doing training in a small town called Sparta.The town itself maybe is small, but still has places to visit or just relax with a cup of coffee. The landscape is also very beautiful. We enjoyed a great view of the mountains right outside our hotel windows.

General Hospital of Sparta is located on the top of the mountain. The ride to the hospital took us 15 minutes by taxi, which was our usual way of transportation. The training at the hospital was 2 months long and for that time I had a chance to work at the pathological ward, surgical ward and emergency department. I had a great opportunity to observe the work of the medical staff there, but most of the days there was not a lot of work to do. I can honestly say that my favorite was the surgical ward. It was really fascinating that we got to see a different operation every day. The staff there is also nice, if we had any questions they would answer them as best as they could, although not everyone spoke English well.

We also had a chance to travel. Every workday we spent at the hospital, but on weekends we visited different places such as Gythio, Kalamata and others. It was a great experience that I will remember for a long time.

Erasmus+ program is a great opportunity to see new places, learn new things and meet new people, so people who are thinking about it, should definitely go for it!

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Laura Ostapenko

Izvēlējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo, manuprāt, tā ir lieliska iespēja iepazīt jaunu kultūru un gūt jaunus iespaidus, izejot mācību praksi ārpus Latvijas, ka arī jau iepriekšējā studiju gadā piedalījos apmaiņas braucienā, no kura man ir tikai un vienīgi pozitīvas emocijas, pieredze un atmiņas.

Sadarbība ar mūsu koledžu gan pirms, gan pēc mobilitātes bija ļoti apmierinoša un pozitīva, ko es nevarētu teikt par uzņemošo institūciju. Neviens nekur mūs nesagaidīja un neiepazīstināja ar pilsētu, nepaskaidroja, kur ir slimnīca. Mēs pašas, ierodoties Grieķijā, no lidostas braucām uz Atēnu autoostu, kur pavadījām nakti uz ielas, jo viss bija ciet. Tālāk braucām uz Spartu un meklējām mūsu viesnīcu „Apollon”. Tikai viesnīcas darbinieki mums iedeva pilsētas karti un aptuveni izstāstīja par to, kas atrodas pilsētā. Vakarā ieradās viens no mūsu koordinatoriem-profesoriem un paziņoja, ka nākamā diena ir brīvdiena un visi svin svētkus, bet mums jāierodas slimnīcā, izmantojot taksi.

Pirms ieradāmies Grieķijā, koordinatori teica, lai ņemam līdzi formas, kuras izmantojam savā valstī, nebija nekādu ierobežojumu vai ieteikumu, taču, kad ieradāmies slimnīcā, mūsu profesoram bija pretenzijas par to, kāds ir mūsu medicīniskais apģērbs un teica, ka jāaizņemas no vietējiem studentiem, neņemot vērā to, ka gandrīz visiem bija grūtības ar valodu, mēs vēl nevienu nepazinām un ne visi studenti bija komunikabli un atvērti. Ierodoties pirmajā nodaļā, kur mums bija jāpraktizējas, mēs netikām iepazīstinātas ar nodaļas kārtību, noteikumiem un darba izpildes gaitu – mums vienkārši iedeva termometrus un jau pirmajās piecās minūtēs lika mērīt temperatūru visiem pacientiem.

Uz slimnīcu bija jādodas ar autobusu, kurš bez studentu kartes maksāja 1,80 EUR vienā virzienā, bet ar studentu karti 0,70 EUR. Studentu karti saņēmām tikai gandrīz pēc mēneša, ko, manuprāt, uzņemošā iestāde varēja nokārtot pirms mūsu atbraukšanas. Tādēļ visbiežāk no prakses devāmies kājām, pa ceļu, kurš ved lejā no kalna un ir diezgan šaurs un pietiekami bīstams.

Šis prakses laiks Grieķijā bija pamatīgs solis ārpus komforta zonas, kas ļoti iedragāja pašcieņu un pašsajūtu katru dienu. Šo mobilitāti es nevaru pat salīdzināt ar Portugāli, kur viss bija pilnīgi citādi. No profesionālā viedokļa savas iemaņas īpaši attīstīt neizdevās, jo slimnīcā pat vietējiem studentiem, kas nāca uz praksi, īsti neko neļāva darīt, bet mēs nemetām plinti krūmos un izmantojām katru iespēju un darījām visu, ko mums ļāva un prasījām darbiņus.

Spilgtākie iespaidi no Grieķijas ir tās daba, jo katras brīvdienas braucām ārpus pilsētas un ceļojām pa tuvākajām pilsētām pie jūras un kalniem, tas bija ļoti iespaidīgi. Noteikti viens no spilgtākajiem iespaidiem ir kultūršoks par Grieķijas galvaspilsētu – Atēnām. Ieteikums citiem studentiem, kas vēlas doties praksē Grieķijā – Spartā, noteikti vispirms padomājiet, bet, lai vai kā, dodieties, jo jebkāda veida pieredze ir pieredze, kas palīdz attīstīties, taču ņemiet vērā vienu – lai arī cik komunikabli un atvērti esat, rēķinieties ar to, ka tur jums pašiem viss būs jāsaprot, jāatrod, jāizdomā un jāatrisina, jo grieķu koordinatori īpaši neiesaistās.

23 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta, University of the Peloponnese
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Alisa Senkoveca

Mans pieredzes stāsts ir par Grieķiju. Izvēlējos šo valsti tāpēc, ka nekad tur neesmu bijusi. Apmaiņas prakse notika mazā pilsētā Spartā. Pati pilsēta, manuprāt, nebija īpaši interesanta, taču daba apkārt bija brīnišķīga! No visām pusēm varēja redzēt kalnus, tik milzīgus un skaistus.

Spartas slimnīca atrodas uz kalna, apmēram 3-4 km attālumā no pilsētas centra. Tā nav liela, bet tur ir dažādas nodaļas un visi nepieciešamie speciālisti. Manas prakses ilgums bija 2 mēneši, kuru laikā man bija iespēja strādāt patoloģijas nodaļā, uzņemšanā un operāciju blokā. Tā, kā šī prakse bija pēdējā manā trīs gadu studiju programmā, nevaru teikt, ka bija iespēja uzzināt kaut ko pavisam jaunu. Tomēr jauna pieredze bija asins spiediena mērīšana bez fonendoskopa palīdzības un asins paraugu ņemšana ar parasto 10 ml šļirci.

Vispār slimnīcā gāja grūti brīžos, kad nebija īsti ko darīt un ne vienmēr bija medicīniskais personāls, kas bija gatavs darboties ar mums. Visgrūtākais tieši man bija izturēt cigarešu dūmus slimnīcas telpās. Tātad, ja kāds izdomā braukt ar astmu, labāk nebraukt. Bet tāda ir Grieķija un var teikt, ka tā ir daļa no viņu kultūras.

Vienu dienu man ar kolēģi bija lieliska iespēja piedalīties slimnīcas evakuācijas apmācībās. Varējām justies kā aktrises, jo visas manipulācijas, kas tika veiktas, bija līdzīgas patiesībai, kā tas viss varētu notikt ugunsgrēka gadījumā.

Neskatoties uz dažām nepatīkamām lietām, kas varēja sagādāt neērtības, neteikšu, ka aizbraukt apmaiņas programmā uz Grieķiju bija slikta ideja. 2 mēnešu laikā bija daudz dažādu notikumu, kuri parādīja gan pašu valsti no tās puses, no kuras tu nevarētu to ieraudzīt, izbaudīt un saprast, apmeklējot to kā tūrists īsā laikā, gan to, kā tu pats esi spējīgs uzvesties un pieņemt jaunas dzīves situācijas.

Es noteikti rekomendētu piedalīties Erasmus + programmā, jo tā ir lieliska dzīves pieredze - redzēt kaut ko jaunu, iepazīties ar jauniem jaukiem cilvēkiem no citām valstīm un vienkārši atpūsties no savas ikdienas dzīves.

25 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Viktorija Dolgareva

Erasmus+ programmai ir vairāki plusi, ne tikai pieredzes un zināšanu iegūšana, bet arī jaunu cilvēku iepazīšana, iespēja ieraudzīt Pasauli, pozitīvo emociju iegūšana un sevis atrašana. Līdz pēdējam nevarēju iedomāties, ka pateicoties šai programmai nokļūšu Grieķijā. Saprast to, ka būšu citā valstī, tālu no dzimtās zemes, kur ne visi pārzina angļu valodu, kur viss ir jauns un nepazīstams, iedvesmoja mani. Saprast to, ka es divus mēnešus dzīvošu Grieķijā, arhitektūras, Olimpisko spēļu, varoņu un Dievu zemē, kur katrā ainavā ir iekļautas olīvkoku audzes un antīkas statujas, mani apbrīnoja.

Sadarbībā ar uzņemošo institūciju nebija nekādu problēmu. Viss bija laicīgi nosūtīts un saprotami aprakstīts. Tostarp bija zināmi citu ārzemju studentu vārdi, kuri jau bija Spartā uz praksi un ar kuriem varēja sazināties pirms brauciena. Prakses pirmajā dienā mūs satika koordinatos un aizveda un parādīja slimnīcu. Mūsu grieķu koordinators atbildēja uz visiem jautājumiem, patiešām universitātē ir atsaucīgi cilvēki. Pēdējā dienā saņēmām visus nepieciešamos dokumentus, iepriekš viss jau bija sagatavots un sarunāts, lai nebūtu nekādas problēmas.

Slimnīca atradās apmēram 40 minūšu attālumā no pilsētas centra, tāpēc katrs rīts sākas ar nelielu iesildīšanos soļošanas veidā. Pati slimnīca ir neliela, taču katrā nodaļā ir jauns medicīnas aprīkojums, kas palīdz medicīnas darbiniekiem viņu darbā. Prakse notika ķirurģijas un pataloģijas nodaļās. Visvairāk patika tieši ķirurģijas nodaļa, kur bija burvīgs kolektīvs pēc kura es ļoti ilgojos. Viena no patīkamām vietām bija operāciju bloks, kur bija iespēja novērot dažādas operācijas. Bija interesanti un lietderīgi tas, ka operācijas laikā ārsti stāstīja par pacienta slimības vēsturi un tā slimības gaitu. Novēroju arī ķeizargrieziena operāciju, ko es uzskatu par fantastisku iespēju un vienu no brauciena labākajām atmiņām. Brauciena laikā es iemācījos sarunāties ar cilvēkiem izmantojot žestus, meklēt risinājumus dažādām situācijām, kā arī izdomāt alternatīvu variantu tām lietām, pie kurām es pieradu Latvijas slimnīcās. Prakses laikā mēs darījām visu: i/v katetri, asins analīzes, sistēmas, s/c un i/m injekcijas, vitālo rādītāju noteikšana. Novērojām dažādas procedūras, kuras veica tikai ārsti, kā arī palīdzējām uzņemt pacientus pirms operācijām. Īsumā – darījām to, ko dara medmāsas Latvijā, arī palīdzējām māsu palīgiem. Var daudz stāstīt par slimnīcu un darbu tajā, taču labākais veids kā uzzināt par notiekošo ir vienkārši piedalīties programmā.

Sparta ir neliela, bet skaista un dinamiska pilsēta. Grieķi – labsirdīgi un pozitīvi cilvēki, kas māk baudīt dzīvi. Un pēc šīm cilvēku īpašībām es ļoti ilgojos, tā kā Latvijā tādu cilvēku ir maz. Grieķi nekad nesteidzas, tāpēc priekš viņiem lēnums ir norma, pie kuras sākumā bija grūti pierast. Dzīvojot Grieķijā ir jāsamierinās ar faktu, ka tās iedzīvotāji smēķē tur, kur grib un ļoti mīl kafiju. Šī valsts ir neaprakstāmi skaista, taču diezgan dārga, ja salīdzina ar Latviju. Piena un gaļas produkti, konditorejas izstrādājumi – tas viss ir gandrīz divas reizes dārgāks. Transports arī ir dārgs, bet tas ir tā vērts, ja vēlies ieraudzīt jaunas vietas. Runājot par dzīvesvietu – iesaku viesnīcu ar nosaukumu “Apollon hotel” – labs un atsaucīgs personāls, numuriņi ir vienmēr tīri. Studenti, kurus arī var satikt slimnīcā, arī ir ļoti atsaucīgi, vienmēr aicina piebiedroties viņu kompānijai. Šī iemesla dēļ varu garantēt, ka jaunu cilvēku iepazīšana padarīs braucienu par vēl patīkamāku.

Mums arī paveicās aizbraukt uz Krētas salu ar vairāk kā 600 studentiem no dažādām Pasaules valstīm, kas arī piedalījās Erasmus programmā. Šo ikgadēju pasākumu organizē ESN Greece grupa. Tāpēc, ja prakses laiks iekrīt maija sākumā, iesaku izmantot šo iespēju un pavadīt četras neaizmirstamas dienas Krētā, iegūstot jaunus draugus un apmeklēt skaistākās vietas.

Nekad nebūtu domājusi, ka šie divi mēneši tik ļoti ietekmēs mani un manu dzīvi. Bet tā tas ir. Es sapratu, ka ir jāmaina sava attieksme pret dzīvi, kļūstot atvērtākai, pozitīvākai un dzīvespriecīgākai. Nebaidīties no grūtībām un vienkārši izbaudīt dzīvi. Cilvēkus, kurus iepazinu prakses laikā, atcerēšos visu dzīvi, jo gan viņi paši, gan viņu dzīvesstāsti ir mani iedvesmojuši.

Uz jautājumiem "Vai ir vērts braukt uz praksi ārpus Latvijas?" un "Vai ir jēga piedalīties Erasmus programmā?" viennozīmīgi varu atbildēt – jā, tas ir tā vērts!

20 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta
Māsas prakse, periods 2 mēneši

Francija

Agnija Melne

Man bija lieliska iespēja doties praksē uz Francijas pilsētu Béthune no 13. maija līdz 10. jūlijam. Es izvelējos piedalīties Erasmus+ prakses mobilitātē, jo tā ir lieliska iespēja sevi pilnveidot, gūt jaunu pieredzi, iepazīt citu valsti un kultūru.

Man bija iespēja pilnveidot un nostiprināt savas zināšanas un praktiskās iemaņas “Centre Hospitalier de Béthune Beuvry” uzņemšanā un endokrinoloģijas/metabolisma un rehabilitācijas nodaļās. Jau no pirmās dienas viss personāls bija ļoti atsaucīgs, iedrošināja un palīdzēja iejusties jaunajā vidē. Protams, valodas barjera bija neliels šķērslis komunikācijā gan ar pacientiem, gan ar dažiem medicīnas personāla kolēģiem, bet tas bija izaicinājums un iespēja nedaudz iepazīt franču valodu. Arī pacienti bija ļoti atsaucīgi, cenšoties sarunāties angļu valodā, un, ļaujot praktizēties kā topošajai māsai. Vislielākais ieguvums no šīs prakses, ko es paņēmu sev līdzi, ir attieksme, ar kādu strādā medicīnas personāls. Visi vienmēr ir smaidīgi, izpalīdzīgi un pozitīvi, līdz ar to darba vide bija ļoti patīkama un katru dienu uz praksi gāju ar prieku un motivāciju sevi pilnveidot. Prakses laikā man bija iespēja ļoti daudz praktizēt savas iemaņas, veikt manipulācijas, kuras nav bijusi iespēja veikt Latvijas praksēs un salīdzināt tehnikas.

Liels Erasmus+ mobilitātes pluss ir iespēja apskatīt ne tikai prakses pilsētu, bet arī citas. Man bija iespēja apceļot dažādas blakus pilsētas, iepazīt Francijas arhitektūru, dabu un kultūru, kā arī iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Esmu ieguvusi brīnišķīgas atmiņas un draugus. Esmu ļoti priecīga un pateicīga par prakses iespēju Francijā, kaut gan sākumā ļoti baidījos doties, taču tā noteikti ir viena no labākajām pieredzēm un iesaku to izmantot ikvienam!Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Francija, Bethune
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Laura Monika Grauduža

Es savu Erasmus+ mobilitātes periodu pavadīju Francijas ziemeļu pusē, mazā pilsētiņā – Bethune. Piedalīties Erasmus+ mobilitātē izvēlējos, jo vēlējos gūt iespaidu par to, kā medicīna tiek praktizēta citur. Ilgi domāju par valsti, uz kuru vēlētos doties, bet nu beigās nolēmu aizbraukt uz Franciju. Atbraucot uz pilsētiņu, bija patīkams uztraukums, jo bija neziņas sajūta par to, kādi ir cilvēki, bet satiekoties sapratu, ka izdarīju pareizo izvēli, jo tik sirsnīgus un pieklājīgus cilvēkus nevar bieži sastapt. Esot Francijā, bieži radās iespaids, ka Francija ir kā atsevišķa pasaule.

Visu mobilitātes laiku bija lieliska sadarbība gan ar nosūtošo, gan ar uzņemošo institūciju. Ja radās kāds jautājums vai kaut kas līdz galam nebija saprotams, vienmēr tika palīdzēts. Lai gan francūžiem ir grūtības ar angļu valodu, viņi ļoti centās un runāja. Man bija iespēja darboties praktiski, izmēģināt ko jaunu, ko Latvijā vēl līdz šim nav sanācis izdarīt.

No šīs pieredzes es ieguvu daudz, es redzēju, kā strādā slimnīcas personāls citā valstī, kā tiek pielietotas praktiskās un teorētiskās iemaņas, cik ļoti medicīnas personāls darbojas kopā, vienlīdzīgi, lai palīdzētu pacientam. Es ieguvu arī daudz jaunus un labus draugus, ar kuriem noteikti nepazudīs kontakts. Francijā cilvēki uzņem tevi ar atvērtām rokām, ir patīkami atrasties tur, kur tevi tiešām novērtē.

Paldies par šo lielisko iespēju, jo man bija ne tikai iespēja darboties slimnīcā, bet arī apskatīt blakus pilsētas, pagaršot franču tradicionālos ēdienus un vienkārši labi pavadīt laiku. Erasmus+ mobilitātē es iesaku braukt ikvienam, neatkarīgi no vecuma, jo tā ir lieliska pieredze, kuru es nenožēloju un noteikti došos mobilitātē arī nākamgad.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Francija, Bethune
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Dianna Akmentiņa

2018. gadā, laika periodā no 13. maija līdz 10. jūlijam es piedalījos Erasmus+ pieredzes apmaiņas programmā, kuru pavadīju Francijā, pilsētā Lansa (Lens). Praksē gāju Centre Hospital de Lens, Endokrinoloģijas nodaļā.

Apmaiņas programmā nolēmu piedalīties, jo vēlējos iegūt jaunu pieredzi, redzēt jaunas lietas, redzēt, kā veselības aprūpe notiek citā valstī. Franciju es izvēlējos, jo pagājušajā gadā Koledžas Starptautiskajā nedēļā ieguvu lielisku iespaidu par valsti un vēlējos uzzināt vairāk, kas sekmēja manu vēlmi izzināt Franciju, tās kultūru un dzīvi tajā.

Neraugoties uz valodas barjeru, ar kuru saskāros gan praksē, gan ikdienā (francūži tikai nedaudz runā angliski, un es nerunāju franciski), sadarbība noritēja izcili. Visu, ko nesapratām, tulkojām, ko nevarēja iztulkot, centāmies parādīt ar interneta palīdzību vai praktiski parādot dzīvē. Ja radās, kādi jautājumi vai nepieciešamība, visi vienmēr centās palīdzēt, reizēm palīdzēja pat pacienti. Personāls bija neizsakāmi draudzīgs un pozitīvs, Francijā cilvēki vispār ir ļoti pozitīvi, bieži joko.

Par milzīgu ieguvumu es uzskatu, ka esmu tikusi pie ģimenes citā valstī, viņi pat nevēlējas mani laist atpakaļ uz Latviju un teica, lai mana ģimene brauc dzīvot uz Franciju. Ģimene nebija vienīgais ieguvums. Es redzēju, ka var būt savādāk. Veselības sistēma Francijā ļoti atšķiras no sistēmas Latvijā. Viņi tiešām domā par cilvēku, nevis par to, kā slimnīcai ietaupīt. Viņi ir centušies atvieglot slimnīcas darbinieku ikdienu.

Par spilgtākajiem iespaidiem varu atkārtoti minēt cilvēku pozitīvismu, liekas, ka tu būtu aizbraucis uz citu planētu, nevis citu valsti. Noteikti paliks atmiņā arī māsas un pacienta savstarpējā cieņa un komunikācija, bet tas nav novērojams tikai starp māsu un pacientu, bet arī starp visu slimnīcas personālu - ārsti, māsas, sanitāri un kurjeri, šeit visi ir vienlīdzīgi un sanitāri arī piedalās ārstu sapulcēs.

Citiem studentiem varu ieteikt pirms braukšanas pamācīties tās valsts valodu, uz kuru dodaties, bet nebūs liela bēda, ja to nedarīsiet, jo tagad ir modernās tehnoloģijas, ar kuru palīdzību var lieliski tikt galā. Galvenais ir ļauties piedzīvojumam, uzdrošināties, ieraudzīt un piedzīvot ko jaunu!

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Francija, Lansa
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Jeļena Pruzovska

Laika posmu no 13. maija līdz 10. jūlijam es pavadīju ERASMUS mobilitātes praksē Francijas dienvidrietumu pilsētā Nīmā. Pilsētu ieskauj 7 pauguri, no kuriem tikai 3 ir samērā lieli. Šī fakta un arī romiskās vēstures dēļ Nīma nereti tiek saukta par "Francijas Romu". Vēl viens fakts - Nīmā ir ļoti skaista arhitektūra. Es izvelējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo tāda iespēja var sniegt vērtīgu pieredzi un palīdzēt izveidot daudzpusīgu priekšstatu par valsti, kā arī ļauj iegūt jaunas zināšanas un dalīties savā pieredzē.

Erasmus apmaiņā man bijā iespēja iziet medicīnisko praksi slimnīcā “Polyclinique du Grand Sud”. Slimnīcas specializācija ir gremošanas slimības, vaskulāras slimības un plastiskā ķirurģija.

Kad es atbraucu, mani ļoti draudzīgi sagaidīja partneraugstskolas administrācija. Man paveicās, ka dažādi skolotāji un medicīnas darbinieki runā angliski, taču kamēr es dzīvoju Francijā, es sāku mācīties arī franču valodu. Vislielāko prieku man sagādāja (atstāja lielu iespaidu) tas, ka visi cilvēki (slimnīcas personāls, pacienti, nepazīstamie cilvēki) ir ļoti atvērti un vienmēr grib palīdzēt, pat ja viņi nerunā angliski.

Katru dienu uz darbu slimnīcā gāju ar prieku, jo katru reizi personāls rādīja man jaunus instrumentus un aprīkojumu. Katru dienu man bija iespēja salīdzināt, kā dara Latvijā un kā Francijā. Viņi labprāt dalījās ar mani savā pieredzē, savukārt, es stāstīju un rādīju, kā mēs darām Latvijā. Profesionālajā ziņā Francijā man parādīja ļoti daudz interesantas un jaunas tehnikas, kuras var pielietot, strādājot slimnīcā.

Cenas atšķiras no mūsējām, it īpaši transporta un dzīvošanas izmaksas. Ēšana arī ir dārgāka, nekā pie mums. Tomēr brīvdienās es ceļoju, lai apskatītu, kā dzīvo citās pilsētās. Tā bija brīnišķīga pieredze un īsts piedzīvojums!

Es iemīlējos Francijā un ceru, ka nākamgad es atkal varēšu doties praksē uz Nīmu, bet jau ar franču valodas zināšanām.

Liels paldies ERASMUS apmaiņai par tik lielisku iespēju un pieredzi!

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Francija
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Renāte Kārkliņa

Erasmus+ apmaiņas programmā braucu otro reizi. Pēc pirmās pieredzes sapratu, ka nav variantu – ir jābrauc! Un droši vien, ja būs iespēja braukt trešo reizi, piedalīšos. Šoreiz par savu galamērķi izvēlējos Franciju. No visām piedāvātajām vietām Francijā izvēlējos tieši Brestu, L'Hôpital d'Instruction des Armées „Clermont-Tonnerre”, jo biju noskaidrojusi, ka tā ir armijas slimnīca un tas mani ieinteresēja. Beigās tāda izvērtās arī mana prakse. Viena vienīga disciplīna, protokoli, sterilitāte. Vienalga kurā nodaļā praktizētos – vai tā būtu ķirurģija, vai operācijas, vai internā medicīna. Ja sākumā likās nedaudz biedējoši, ņemot vērā, ka franču valodā praktiski nerunāju vispār, tad beigās pie tā tik ļoti pieradu, ka likās pašsaprotami. Nesagādāja problēmas nedz asistēt ārstiem, ievērojot tik ļoti svarīgos protokolus, nedz runāties franciski ar pacientiem. Viennozīmīgi mana labākā prakse visā Koledžas laikā. Ja ir vēlēšanās pilnveidot sevi profesionāli, tad noteikti jābrauc uz Brestu. Iemācījos ļoti daudz, par ko esmu neizsakāmi pateicīga savām franču skolotājām.

Šajā apmaiņas programmā devos viena pati, kas sākumā likās būs pats grūtākais – tikt galā ar visu vienai. Bet tagad atskatoties, liekas, ka tas bija pats labākais visā pasākumā. Tika iepazīti jauni cilvēki, kas nekad nelika justies vienai. Ar vietējo palīdzību guvu ieskatu franču dzīves ikdienā, kultūrā. Pabiju vietās, kuras pati nebūtu atradusi. Tajā pat laikā, kad man bija brīvais laiks, maniem jauniegūtajiem franču draugiem mēdza būt lekcijas vai tik ļoti svarīgās ģimenes pasēdēšanas, tādēļ, protams, daudz laika tika pavadīts vienatnē, pārtiekot no svaiga gaisa un skaistiem skatiem, kā arī taisot pašbildes atmiņām. Šīs pieredzes highlight’s viennozīmīgi bija tik ļoti lolotais brauciens uz Parīzi, kur ar savu sirdsmāsiņu Diānu Kreicumu (Diāna tajā laikā atradās Francijas pilsētā Arras savā Erasmus pieredzes apmaiņā kā māsiņa) nosvinējām savas dzimšanas dienas.

Visas mobilitātes laikā sadarbojos gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju, kas palīdzēja tikt galā ar dažādiem organizatoriskiem jautājumiem. Tas lika justies droši, zinot, ka neskaidrību gadījumā ir kam jautāt. Arī par to paldies!

No praktiskā viedokļa – dzīvoju kojās, man vienai paredzētā istabiņā, slimnīcā tika nodrošinātas pusdienas, tīra forma katru nedēļu, pilsētā ērti pieejams sabiedriskais transports, studentiem visur ir atlaides. Vislabākais draugs un palīgs, lai neapmaldītos, visu apmaiņas laiku – offline aplikācija – maps.me. Iesaku! Ar mobilitātei piešķirtajiem līdzekļiem izdzīvošanai pilnībā pietiek diviem mēnešiem. Tā kā mans mērķis brīvajā laikā bija ceļot, nācās izmantot iekrājumus. Visiem nākamajiem Erasmus entuziastiem, ja ir kādi jautājumi par slimnīcu, praksi kopumā vai par izdzīvošanas lietām Brestā droši jautā – renatekarklina12@gmail.com vai meklē mani facebook.

23 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta Medicīnas Koledža
Mobilitātes valsts – Francija, Bresta
Māsas prakse, periods 2 mēneši

Bulgārija

Reičela Herbsta

Erasmus + apmaiņas programmā piedalījos otro reizi. Pirmajā reizē devos uz Franciju kā medmāsa, bet šajā reizē uz Bulgāriju, kā masiere. Mans mērķis bija iegūt praktiskās zināšanas. Manuprāt, ja skola ir iesaistījusies Erasmus+ mobilitātes programmā, šī iespēja ir jāizmanto!

Mana izvēlētā prakses vieta bija Bulgārija, pilsēta Stara Zagora. Kāpēc izvēlējos Bulgāriju? Bulgārija tika izvēlēta, jo koledža, kurā mācos - RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža, pirmo reizi sadarbojās ar Bulgārijas Trakijas universitāti. Man kā piedzīvojumu meklētājai ļoti patika, ka es varētu būt pirmā studente no koledžas, kas uz turieni dodas.

Katrs, kas piedalījies Erasmus+ programmā, to ir piedzīvojis un izdzīvojis citādāk. Kādam tie ir laimīgākie mēneši, kādam ne tik ļoti. Pieredzes ir dažādas un pieredze, vai tā ir laba vai slikta, tomēr ir pieredze, no kuras var pilnveidoties. Šoreiz mans “Erasmus” nebija tāds, kādu es to biju iztēlojusies, bet, kā jau rakstīju, dažādas pieredzes tomēr ir pieredzes. No prakses viedokļa es gribēju daudz vairāk kaut ko iemācīties un pilnveidot sevi, bet, ja tas neizdevās, tad viennozīmīgi izdevās apceļot tuvākās un tālākās vietas Bulgārijā. Uz Bulgāriju es noteikti varu ieteikt braukt jau dabas dēļ vien, kas ir ļoti bagātīga un netipiska Latvijas dabas ainavai, kur līdzenumi saplūst ar Balkānu kalniem un Melno jūru.

Pirms mobilitātes sadarbību ar uzņemošo universitāti es vērtētu kā labu, bet pašā mobilitātē sadarbība nebija tik laba, kāda tā bija pirms mobilitātes. Iespējams, šī sadarbība nebija tāda, kādu es to būtu vēlējusies dažādu uzskatu dēļ, it sevišķi par to, kādai būtu jābūt masieru praksei.

Lai arī mana Erasmus mobilitāte nebija tāda, kādu es to biju iztēlojusies, es tāpat palikšu pie tā, ka Erasmus mobilitātē ir jāpiedalās. Pat, ja prakse vai mācības, kuru dēļ esi braucis, nav tādas kā biji iecerējis, tomēr iespēju iepazīt citu valstu kultūru, jaunus cilvēkus, pavērt plašāku redzesloku, uzlabot valodas prasmes tev nevar atņemt neviens, ja esi Erasmusā.

24 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Bulgārija, Medical Faculty of Trakia University
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Ārstnieciskā masāža"

Tatjana Mihaiļina

Izvēlējos piedalīties Erasmus prakses apmaiņā, jo likās, ka šī būs lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi, redzēt citu speciālistu ikdienu, kā arī iedvesmoties no padziļinātām mācībām šajā jomā.

Divus mēnešus pavadīju Trakia Hospital pilsētā Stara Zagora, Bulgārijā. Apmaiņā piedalījās vēl viena studente no Koledžas – Reičela Herbsta. Kopā bijām vienīgās ārzemju studentes, un šis fakts arī ietekmēja mūsu pieredzi. Diemžēl vietējie kolēģi viduvēji runāja angliski un nebija īpaši komunikabli. Prakse notika rehabilitācijas nodaļā, kur man bija iespēja novērot gan fizioterapijas, gan kinezioloģijas nodarbības, kā arī pašai strādāt ar pacientiem masāžas terapijas kabinetā.

Brīvajā laikā kopā ar kolēģi apceļojām apkārtni, iepazinām Bulgārijas kultūru, izbaudījām dabas skatus. Pilsēta, kurā notika prakse, ir sestā lielākā Bulgārijā, un Stara Zagorā ir gan vēstures un reliģijas muzeji, gan izklaides vietas, gan arī zoodārzs un parks pastaigām. Diemžēl pilsētā nenotika ārzemju studentu saliedēšanas pasākuma, un uzņemošā institūcija neveltīja laiku sociālajai sadarbībai, kas manā skatījumā bija viens no lielākajiem mīnusiem.

Tiem, kas apsver iespēju braukt apmaiņā, ir svarīgi izvēlēties atbilstošu prakses vietu, un labāk aprunāties ar kādu vietējo studentu vai kādu, kurš jau ir bijis pieredzes apmaiņā. Piemēram, manā pieredze dažas lietas (masāžas seminārs studentiem) tika sarunātas mutiski, bet faktiski tā arī nenotika. Prakses vietā valodas barjeras dēļ arī nebija iespējas aprunāties ar kolēģiem par to, kāpēc viņi ir izvēlējušies tieši šo terapijas veidu. Protams, tādas lietas var gadīties un tās nav iespējas paredzēt, bet kopumā es neieteiktu izvēlēties Trakia Hospital kā masāžas terapijas prakses vietu, īpaši tiem studentiem, kuriem nav pieredzes citās slimnīcās. Man šī pieredze bija vērtīga ar to, ka es varēju salīdzināt dažādas pieejas terapijām, pacientiem un aprūpei un izdarīt savus secinājumus.

Ar kolēģi no Latvijas sarīkojām nelielu tikšanos ar vietējiem studentiem, lai nedaudz pastāstītu viņiem par Latviju un masāžas terapijas iespējām. Iespējams, ka daži no viņiem atbrauks uz Latviju apmaiņas programmas ietvaros.

Pateicoties apmaiņas programmai, es labāk spēju izvērtēt dažādas darba situācijas un saprotu, kas ir primāri pacientam, un kas nav tik būtisks masāžas terapijas laikā.

Šī pieredze man palīdzēja labāk izprast, kā izvērtēt veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.

29 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Bulgārija, Trakia hospital of Stara Zagora
Studiju programma "Ārstnieciskā masāža"
Periods - 2 mēneši

Igaunija

Linda Pozdiševa

Es izvēlējos atkārtoti piedalīties Erasmus plus prakses mobilitātē, jo pirmā pieredze bija lieliska, vēlējos iegūt papildus pieredzi Igaunijā. Sadarbības pieredze ar nosūtošo un uzņemošo institūciju bija ļoti laba gan pirms un pēc mobilitātes, gan tās laikā. Nebija nekādu starpgadījumu, viss bija korekti.

Strādājot slimnīcā, profesionālais ieguvums bija, ka viss māsu personāls bija ļoti ieinteresēts man kaut ko iemācīt un iesaistīt ikdienas darbā, jo Latvijas praksēs bieži tā nebija.

Par cik mobilitātē piedalījos otro reizi, tad Tallinas pilsētu, kur atrados, jau pārzināju gana labi, lai arī bija diezgan daudz, ko vēl apskatīt, bet spilgtākie iespaidi bija tādi, ka spēju ātri mācīties igauņu valodu.

Mans praktiskais padoms studentiem, kuri apsver iespēju piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, ir – nebaidīties! Tā ir lieliska iespēja apzināt citas valsts medicīnas līmeni un zināšanas, tāds kā ceļojums, kas, iespējams, paver durvis uz jaunām, nākotnes darba iespējām.

23 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Igaunija, Tallina, Ziemeļigaunijas Reģionālā slimnīca
Māsas prakse, periods - 2 mēneši

Inguna Riekstiņa

Nolēmu piedalīties Erasmus+ prakses mobilitātes programmā, jo zināju ka tā būs lieliska iespēja iepazīt savu nākotnes profesiju un ielūkoties kā šī profesija ir attīstīta blakus valstī. Sadarbība ar abām iesaistītajām pusēm gan pirms mobilitātes programmas, gan tajā, gan pēc tās bija lieliska. Visi bija ieinteresēti, lai 100% apgūtu nepieciešamās zināšanas un iemaņas. Profesionālais ieguvums noteikti ir ātrā pielāgošanās darba vietā un tās straujajam darba tempam. Personiskais ieguvums noteikti ir pārliecība, ko esmu ieguvusi esot kaimiņu valstī. Spilgtākais bija saistīts tieši ar prakses vietu un kolēģiem, kas ne dienu neļāva sēdēt bez darba, ļāva piedalīties itin visos procesos, kas notika nodaļā, bija ļoti atsaucīgi - ja vēlējāmies redzēt vairāk par to - ko redzēju savā nodaļā. Spilgti atmiņā palicis arī pārgājienu, pārbraucienu laiks, dienas, kad praksē bija brīvs - izmantoju lietderīgi apskatot skaistās Igaunijas vietas. Nākošajiem studentiem, kuri apsver ideju doties Erasmus+ apmaiņas programmā iesaku neapsvērt šādu ideju, bet vienkārši pieteikties, jo šādu izvēli savā dzīvē nenožēlosiet itin nemaz! Jauni draugi, jaunas un stiprākas zināšanas, kā arī praktiskās iemaņas, kas mūsu māsu darbā ir pats svarīgākais.

23 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Igaunija, Tallina
Māsas prakse, periods - 2 mēneši