Erasmus+ studentu pieredzes stāsti - Portugāle

Olga Šušerte

Erasmus mobilitātē piedalos pirmo reizi. No 13. maija līdz 10. jūlijam es devos praksē uz Portugāli, Viana do Castelo. Praksē gāju slimnīcā “Hospital de Santa Luzia” ķirurģijas nodaļā. Apmaiņas programmā izvēlējos piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja ne tikai iemācīties kaut ko jaunu, iegūt jaunas zināšanas, bet arī iepazīt Portugāli, tās tradīcijas, kultūru, kā arī iepazīties ar jauniem cilvēkiem.

Sadarbība ar nosūtošo un uzņemošo institūciju noritēja ļoti labi, neskatoties uz to, ka portugāļi ļoti maz runā angliski un es portugāļu valodu nesaprotu vispār, tas netraucēja mums komunicēt un saprast vienam otru.

No prakses esmu ieguvusi jaunas zināšanas. Piemēram, kā pielāgoties svešā vidē un kolektīvā, uzlaboju savas angļu valodas zināšanas un iemācījos dažus vārdus portugāļu valodā, kas man atviegloja praksi slimnīcā. Man bija lieliska iespēja vienu nedēļu pavadīt ambulatorās ķirurģijas nodaļā, kur es redzēju dažāda veida operācijas, kā uzklāj sterilo galdiņu, kā notiek viss operācijas process.

Vienu no spilgtākajiem iespaidiem uz mani atstāja cilvēki, kas dzīvo Portugālē. Viņi ir ļoti pozitīvi, laipni un atsaucīgi (t.s. medicīnas personāls). Ja man bija nepieciešama palīdzība vai padoms, māsa man neatteica un pat, ja viņa nesaprata angļu valodu, viņa man rādīja ar žestiem, un mēs viena otru sapratām. Pacienti ir ļoti komunikabli, saprotoši un viņiem nebija bail man iedot, piemēram, savu roku, lai es varētu veikt i/v sistēmu. Vēlos atzīmēt arī to, ka ārsti ir ļoti laipni pret māsām un sanitāriem. Bija ļoti patīkami redzēt, kā viņi komunicē sava starpā.

Visiem studentiem iesaku obligāti piedalīties Erasmus+ mobilitātē, jo tā ir ne tikai jauka iespēja iepazīt citu valsti un tās kultūru, bet arī iegūt jaunas zināšanas un pieredzi medicīnas jomā, kā arī ļoti labi un jauki pavadīt laiku ārpus slimnīcas, piemēram, aizbraukt uz citām pilsētām, aiziet uz pludmali un citām vietām.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši

Studiju programma "Māszinības"Grēta Laizāne

Erasmus mobilitātē piedalos pirmo reizi. Piedalos tāpēc, ka tā ir lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi un zināšanas, iemācīties kaut ko jaunu, iepazīt jaunu valsti, tās kultūru un sabiedrību, kā arī dalīties savā pieredzē un zināšanās Latvijā ar kolēģiem.

Sadarbība gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju noritēja bez problēmām gan pirms, gan pēc mobilitātes un arī tās laikā. Uzņemošā institūcija bija ļoti jauka un pretimnākoša. Visu nepieciešamo informāciju saņēmu un man labprāt tika palīdzēts, kā arī uz visiem jautājumiem tika sniegtas atbildes.

No prakses esmu ieguvusi vērtīgu pieredzi un zināšanas ķirurģijas nodaļā un operāciju zālē, kuras man noteikti noderēs arī turpmāk. Man ir bijusi iespēja strādāt un atrasties citā darba vidē, kolektīvā un sabiedrībā, kā arī man bija iespēja pielietot savas angļu valodas zināšanas, kuras arī ir uzlabojušās šīs prakses periodā. Prakses pirmajās dienās bija grūti pierast pie jaunās vides, svešvalodas, savstarpējās komunikācijas ar kolektīvu un pacientiem, bet laika gaitā jau aptuveni sapratu pacientus un kolektīvu, jutos brīvāka, iemācījos pāris frāzes portugāļu valodā un pielietoju tās. Esmu ļoti pateicīga kolektīvam un pacientiem, kuri bija iejūtīgi, saprotoši un mēģināja ar mani sarunāties angļu valodā, kaut gan viņiem tas sagādāja grūtības, jo tā nav viņu dzimtā valoda.

Ļoti novērtēju to, ka māsas, ar kurām visu laiku strādāju kopā, ļāva un uzticēja man pildīt visus māsas pienākumus, bija ieinteresētas dalīties ar mani savā pieredzē un zināšanās. Māsas labprāt man palīdzēja, atbildēja uz visiem nesaprotamiem jautājumiem, atradās man blakus un palīdzēja komunikācijā ar pacientiem. Pozitīvismu no personāla un pacientiem izjutu ik uz soļa un katru dienu uz praksi gāju ar prieku.

Personīgie ieguvumi ir praktisko iemaņu un valodas uzlabošana, jaunas valsts un kultūras iepazīšana.

“Viana do Castelo” mani apbūra ar savu skaistumu, satriecošiem skatiem un saulrietiem. Kā arī bija ļoti silti un saulaini laikapstākļi, kas deva iespēju doties uz pludmali. Ja būs iespēja, nākotnē noteikti aizbraukšu uz turieni vēlreiz.

Visiem iesaku nebaidīties, izkāpt no savas komforta zonas un noteikti piedalīties Erasmus mobilitātē. Jūs to nenožēlosiet, tā ir fantastiska iespēja iegūt jaunu pieredzi, zināšanas un iepazīt valsti, tās kultūru.

Esmu ļoti pateicīga un priecīga, ka man tika dota tāda iespēja! Nākamgad labprāt vēlreiz dotos Erasmus mobilitātē.

25 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"Agnese Bērziņa

Erasmus mobilitātē piedalos jau otro reizi, izvēlējos piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja ne tikai iegūt jaunu pieredzi un zināšanas, strādājot ārvalstīs, bet arī iespēja iepazīt jaunu valsti un tās kultūru, kā arī iegūt draugus no dažādām pasaules valstīm.

Sadarbība gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju noritēja bez problēmām. Lai gan portugāļi ar atbildēšanu nesteidzās, visa informācija tika saņemta un uz visiem maniem jautājumiem tika atbildēts.

No prakses esmu ieguvusi pieredzi strādāt citādā darba vidē un kolektīvā, kur runā svešvalodā. Esmu ieguvusi pieredzi darbā ķirurģijas nodaļā un operāciju zālē.

Prakses beigās jau biju spējīga aptuveni saprast pacientus un nodot informāciju tālāk māsām. Nodaļā strādājošās māsas bija ļoti jaukas, kuras, pat nezinot angļu valodu, vienmēr centās kaut ko parādīt un iemācīt. Māsa, ar kuru visu laiku strādāju kopā, ļāva man pildīt visus māsas pienākumus, mācīja un skaidroja nesaprotamo, vienmēr bija blakus, lai palīdzētu komunikācijā ar pacientu.

Personīgie ieguvumi ir valodas uzlabošana, jaunas valsts un kultūras iepazīšana. Tā kā pilsētā, kurā dzīvoju, bija ļoti daudz Erasmus studentu no dažādām valstīm, esmu ieguvusi arī daudz draugus un spilgtas atmiņas par kopīgiem piedzīvojumiem, kas padarīja grūtāku došanos atpakaļ uz Latviju.

Visiem, kas šaubās par dalību Erasmus mobilitātē, vēlos teikt: nebaidieties un brauciet! Arī aizbraukt vienai nav grūti – īpaši uz tādu vietu kā Vienā do Castelo – tur noteikti var iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kā arī Erasmus gids vienmēr palīdzēs ar nepieciešamo un atbildēs uz visiem jautājumiem.

Viana Do Castelo ir skaista pilsēta, lai gan lietus tur lija biežāk nekā spīdēja saule, tomēr es izbaudīju tur pavadīto laiku un, ja būtu iespēja, brauktu vēl.

Tiem, kas dosies uz Portugāli, iesaku iemācīties pāris frāzes portugāļu valodā – tas noteikti atvieglos darbu praksē un vēl viens ieteikums – noteikti pamēģiniet sērfošanu.

24 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, Viana do Castelo
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"

Amanda Muceniece

Erasmus prakses mobilitātē nolēmu piedalīties, jo uzskatu, ka tā ir vienreizēja un lieliska iespēja papildināt savas zināšanas par jomu, kurā vēlos veidot karjeru. Tāpat tā ir neatsverama pieredze būt un darboties citā valstī ar cilvēkiem, kas bieži vien nerunā vienā valodā ar mani.

Šī prakse man noteikti ir bijusi tikai un vienīgi liels ieguvums. Esmu redzējusi, kā medicīna strādā un kādā līmenī tā ir Portugālē, kādas ir atšķirības šajā jomā ar Latviju, un ko es pati varu mācīties no Portugāles māsām. Divu mēnešu laikā guvu ieskatu arī Portugāles kultūrā un valodā, kas man liekas ļoti interesanta. Tāpat esmu ieguvusi paziņas no dažādām pasaules vietām, uzlabojusi savas angļu, vācu un krievu valodas zināšanas un iemācījusies dažādas frāzes portugāļu valodā. Par savu vislielāko ieguvumu uzskatu spēju strādāt ar pacientiem, kas nerunā vienā valodā ar mani. Ir ļoti sarežģīti izskaidrot pacientam, kas tiks darīts, vai saprast, ko viņš vēlas pavēstīt, ja nerunājam vienā valodā, taču pēc vairākām dežūrām ar šo uzdevumu viegli tiku galā, un tagad vairs nejūtu satraukumu, ja man būtu jāstrādā valstī, kura nerunā latviešu vai angļu valodā.

Tas, ko varu ieteikt studentiem, kuri vēlas doties uz Portugāli ir: nebaidīties komunicēt ar slimnīcas personālu un citiem Erasmus studentiem, jo visi ir pretimnākoši un pirms došanās, ja ir iespēja, pamācīties portugāļu valodu, jo tā ir valsts valoda, un lielākā daļa iedzīvotāju nemaz citā valodā nerunā.

25 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle
Māsas prakse, periods 2 mēneši

Sintija Zondaka

For me this expierience started in 9th of May and it has already been three weeks since I am in Portugal. At first it was very unusual for me, and already in first day I had seen differences between Latvia and Portugal, shift planning here is completely different, I asked if I can take 24 hour shifts, and everyone were in a little shock, because in this hospital shifts are only 8 hour long, but I think it is great for nurses and their patients only having to work that length of a shift, because you can fully concentrate on your work duties and giving the best service to your patients unlike it is in Latvia where nurses get really exhausted, often can make some mistakes and also from the heavy workload they often get angry and unkind to their patients. Here I was so surprised from the first minute in hospital of how kind, smiling and open everyone are, despite language barrier we got along with everyone so well, it was feeling like I had known hospital staff for many years, and It is very nice feeling when you go to foreign country but feel like home. I got introduced to everyone and could begin to plan my work in here.

I had been given only morning shifts, so my day started at 8 o’clock every morning till 16pm in the evening. At the beginning of the day we have this meeting for about an half an hour where nurses talk with each other about their patients conditions, of course everything is in Portuguese and for me it is bit difficult to understand everything, so after the meetings I still need to ask nurse who I am working with to translate some things in English. After everything is clear me and my nurse tutor check the ordinations for patients, and plan what we should do next. Every morning procedure routine starts with checking vital signs- blood pressures, pulse, temperature, for patients which need also we check the glucose level, then if the sugar in blood is high we give insulin. After that we go and check for which patients we need to take blood, I have took blood several times here. Then starts the preparation of medicine, giving it to the patients, change of intravenous catheters if needed, i/v systems , when all this is finished we need to check which patients we need to wash, do we have some urinal catheters to change or stomas to clean before patient washing, I still haven’t done changing of urinal catheter so this is one thing that I will definitely need to do in weeks that are left in here. In washing patients there is also difference between Latvia and Portugal, because in Latvia our nurses don’t do washing of the patients, nurse assistants do by themselves. Next thing in our schedule is wound treatment, I got thought how to work with sterile materials, how to clean the wounds, everything was explained step by step, I really like how nurses in this hospital are so interested to teach us everything, they are so happy to help to us and never refuse to give their advice. We always get informed about every patient what diseases they have, what surgical operations they had in here and so on.

Despite the fact that I don’t speak Portuguese I haven’t had any difficulties in work with patients, somehow we understand each other, sometimes with a help of little sign language, when patients have some harder questions my nurse tutor always supports me and explains to me and to the patient everything.

At patient lunch time I had also done feeding with nasogastral probe. We are basically allowed to do any procedure in this hospital that nurses do, we can try out also things we have never done before. At this hospital it was my first time to see how nurse assistants prepare body before going to morgue, and I also could go to morgue with them, there I had chance to speak with person who works here, he told me everything about his work routine.

I have seen and done administering patient to the hospital together with nurse, learnt little basic phrases in here like bom dia for example, so that at least I can greet my patients in Portuguese. My experience in here is very amazing, I am very glad that I chosed to go here, and I think support and guidance in this hospital isn’t like any other, it is very good, all the time you have nurse by your side which helps ,explains and corrects your mistakes if you have any. So I am very satisfied.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Portugāle, UNIDADE LOCAL DE SAUDE DO ALTO MINHO
Māsas prakse, periods 2 mēneši