Erasmus+ studentu pieredzes stāsti - Bulgārija

Reičela Herbsta

Erasmus + apmaiņas programmā piedalījos otro reizi. Pirmajā reizē devos uz Franciju kā medmāsa, bet šajā reizē uz Bulgāriju, kā masiere. Mans mērķis bija iegūt praktiskās zināšanas. Manuprāt, ja skola ir iesaistījusies Erasmus+ mobilitātes programmā, šī iespēja ir jāizmanto!

Mana izvēlētā prakses vieta bija Bulgārija, pilsēta Stara Zagora. Kāpēc izvēlējos Bulgāriju? Bulgārija tika izvēlēta, jo koledža, kurā mācos - RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža, pirmo reizi sadarbojās ar Bulgārijas Trakijas universitāti. Man kā piedzīvojumu meklētājai ļoti patika, ka es varētu būt pirmā studente no koledžas, kas uz turieni dodas.

Katrs, kas piedalījies Erasmus+ programmā, to ir piedzīvojis un izdzīvojis citādāk. Kādam tie ir laimīgākie mēneši, kādam ne tik ļoti. Pieredzes ir dažādas un pieredze, vai tā ir laba vai slikta, tomēr ir pieredze, no kuras var pilnveidoties. Šoreiz mans “Erasmus” nebija tāds, kādu es to biju iztēlojusies, bet, kā jau rakstīju, dažādas pieredzes tomēr ir pieredzes. No prakses viedokļa es gribēju daudz vairāk kaut ko iemācīties un pilnveidot sevi, bet, ja tas neizdevās, tad viennozīmīgi izdevās apceļot tuvākās un tālākās vietas Bulgārijā. Uz Bulgāriju es noteikti varu ieteikt braukt jau dabas dēļ vien, kas ir ļoti bagātīga un netipiska Latvijas dabas ainavai, kur līdzenumi saplūst ar Balkānu kalniem un Melno jūru.

Pirms mobilitātes sadarbību ar uzņemošo universitāti es vērtētu kā labu, bet pašā mobilitātē sadarbība nebija tik laba, kāda tā bija pirms mobilitātes. Iespējams, šī sadarbība nebija tāda, kādu es to būtu vēlējusies dažādu uzskatu dēļ, it sevišķi par to, kādai būtu jābūt masieru praksei.

Lai arī mana Erasmus mobilitāte nebija tāda, kādu es to biju iztēlojusies, es tāpat palikšu pie tā, ka Erasmus mobilitātē ir jāpiedalās. Pat, ja prakse vai mācības, kuru dēļ esi braucis, nav tādas kā biji iecerējis, tomēr iespēju iepazīt citu valstu kultūru, jaunus cilvēkus, pavērt plašāku redzesloku, uzlabot valodas prasmes tev nevar atņemt neviens, ja esi Erasmusā.

24 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Bulgārija, Medical Faculty of Trakia University
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Ārstnieciskā masāža"

Erasmus+ Bulgārija
Erasmus+ Bulgārija

Tatjana Mihaiļina

Izvēlējos piedalīties Erasmus prakses apmaiņā, jo likās, ka šī būs lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi, redzēt citu speciālistu ikdienu, kā arī iedvesmoties no padziļinātām mācībām šajā jomā.

Divus mēnešus pavadīju Trakia Hospital pilsētā Stara Zagora, Bulgārijā. Apmaiņā piedalījās vēl viena studente no Koledžas – Reičela Herbsta. Kopā bijām vienīgās ārzemju studentes, un šis fakts arī ietekmēja mūsu pieredzi. Diemžēl vietējie kolēģi viduvēji runāja angliski un nebija īpaši komunikabli. Prakse notika rehabilitācijas nodaļā, kur man bija iespēja novērot gan fizioterapijas, gan kinezioloģijas nodarbības, kā arī pašai strādāt ar pacientiem masāžas terapijas kabinetā.

Brīvajā laikā kopā ar kolēģi apceļojām apkārtni, iepazinām Bulgārijas kultūru, izbaudījām dabas skatus. Pilsēta, kurā notika prakse, ir sestā lielākā Bulgārijā, un Stara Zagorā ir gan vēstures un reliģijas muzeji, gan izklaides vietas, gan arī zoodārzs un parks pastaigām. Diemžēl pilsētā nenotika ārzemju studentu saliedēšanas pasākuma, un uzņemošā institūcija neveltīja laiku sociālajai sadarbībai, kas manā skatījumā bija viens no lielākajiem mīnusiem.

Tiem, kas apsver iespēju braukt apmaiņā, ir svarīgi izvēlēties atbilstošu prakses vietu, un labāk aprunāties ar kādu vietējo studentu vai kādu, kurš jau ir bijis pieredzes apmaiņā. Piemēram, manā pieredze dažas lietas (masāžas seminārs studentiem) tika sarunātas mutiski, bet faktiski tā arī nenotika. Prakses vietā valodas barjeras dēļ arī nebija iespējas aprunāties ar kolēģiem par to, kāpēc viņi ir izvēlējušies tieši šo terapijas veidu. Protams, tādas lietas var gadīties un tās nav iespējas paredzēt, bet kopumā es neieteiktu izvēlēties Trakia Hospital kā masāžas terapijas prakses vietu, īpaši tiem studentiem, kuriem nav pieredzes citās slimnīcās. Man šī pieredze bija vērtīga ar to, ka es varēju salīdzināt dažādas pieejas terapijām, pacientiem un aprūpei un izdarīt savus secinājumus.

Ar kolēģi no Latvijas sarīkojām nelielu tikšanos ar vietējiem studentiem, lai nedaudz pastāstītu viņiem par Latviju un masāžas terapijas iespējām. Iespējams, ka daži no viņiem atbrauks uz Latviju apmaiņas programmas ietvaros.

Pateicoties apmaiņas programmai, es labāk spēju izvērtēt dažādas darba situācijas un saprotu, kas ir primāri pacientam, un kas nav tik būtisks masāžas terapijas laikā.

Šī pieredze man palīdzēja labāk izprast, kā izvērtēt veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.

29 gadi
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Bulgārija, Trakia hospital of Stara Zagora
Studiju programma "Ārstnieciskā masāža"
Periods - 2 mēneši