Erasmus+ studentu pieredzes stāsti - Francija
Renāte Lazdāne
Studēju programmu “Māszinības” RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā. Laikā posmā no 23.05. - 22.07.22. biju apmaiņas praksē Erasmus+ “Institut Régional de Formation Sanitaire et Sociale - Croix-Rouge Rrançaise Béthune” (1127 Avenue Winston Churchill – 62400 Béthune), prakse norisinājās – “Centre Hospitalier de Béthune Beuvry” (27 rue Delbecque 62660 Beuvry, France). Šajā pieredzes apmaiņas programmā pieteicos, lai iemācītos kaut ko jaunu un redzētu kā Eiropas lielākajā valstī notiek pacientu aprūpe, un iepazītos ar jauniem cilvēkiem, un mazliet labāk izprasts slimnīcas darbību citā valstī. Saziņa starp Latvijas un Francijas koordinatorēm bija normāla, tikai klātienē mazliet bija problēmas ar valodas zināšanām. Es nezināju franču valodu, bet viņi – angļu. Kā arī īsti netika palīdzēts ar nokļūšanu uz vajadzīgo pilsētu, kas atrodas 200 km no lidostas.
Rūta Heinsberga
Par dalību Erasmus+ programmā sapņoju jau no pirmā kursa. Otrajā kursā nokavēju pieteikšanos un atliku to uz nākamo gadu, tāpēc trešajā kursā es un mana draudzene beidzot pieteicāmies laicīgi, iepriekš noskaidrojot visu nepieciešamo informāciju.
Vēlējos iepazīt ārvalstu medicīnas iespējas un praksi iziet ārzemēs, kā arī salīdzināt to ar Latviju. Neapšaubāmi vēlējos saprast, vai darbs ārzemēs ir priekš manis. Protams, mūsu izvēlētā valsts bija Francija un es savu izvēli nenožēloju. Labprāt atgrieztos tur atkal, lai iegūtu jaunas zināšanas un varbūt pat iemācītos franču valodu. Sakarā ar to, ka Francijas galvaspilsētā Parīzē bija streiki, transports kursēja reti, tāpēc nokļūšana galamērķī bija tikpat, kā neiespējama un nesaprotama priekš studenta, bet koordinatore noorganizēja transportu, kurš atbrauca mums pakaļ uz lidostu un aizveda līdz pat Francijas mājas durvīm. Kā izrādījās, šoferis bija skolas direktors.
Erasmus+ mobilitātes laikā esmu iemācījusies daudz labāk sastrādāties komandā. Protams, pirms brauciena arī to ļoti labi mācēju, bet strādāt komandā, kurā tikpat kā neviens nerunā angliski, ir pavisam cita veida komandas darbs. Nezinot franču valodu, es sapratu visu. Pirmās dienas bija grūtas, bet pēc pirmās nedēļas es jau sapratu, ko man saka. Noteikti varu apgalvot, ka Francijā iemācījos daudz vairāk nekā Latvijā. Protams, tur medicīna ir daudz attīstītāka nekā Latvijā un viss ir daudz vieglāk izdarāms. Vēl noteikti varu teikt, ka esmu palikusi drošāka un esmu sapratusi savus dzīves un karjeras tālākos mērķus, kurus īstenošu. Un, protams, esmu palikusi vēl pozitīvāka un pozitīvu iespaidu pilna, pateicoties dalībai Erasmus+ programmā.
Santa Balaša
Par dalību Eramus prakses mobilitātē sapņoju jau kopš pagājušā mācību gada, kad mācījos vēl tikai 2. kursā, taču šajā laikā interesi par to izrādīju novēloti un pieteikšanās diemžēl jau bija beigusies. Šogad esmu 3. (pēdējā) kursa studente studiju programmā “Ārtniecība” ar kvalifikāciju ārsta palīgs. Kopš pagājušā gada sapratu, ka ir palikusi vairs tikai viena iespēja pieteikties Erasmus+ prakses mobilitātē, tāpēc visu šo laiku sev redzamā vietā biju novietojusi koledžas izdales materiālu ar aicinājumi izmantot šo iespēju. Tiklīdz sākās jaunais mācību gads, septembra pirmajā nedēļā devos no jauna painteresēties par iespēju pieteikties Erasmus+ prakses mobilitātē. Šoreiz visu darīju laikus un plānotājā atzīmēju datumu, līdz kuram jāpaspēj nosūtīt motivācijas vēstuli.
3. kurss noteikti arī ir galvenais iemesls, kāpēc tik neatlaidīgi gribēju tikt apstiprināta dalībai Erasmus+ prakses mobilitātē. Ja skaidri apzinātos, ka priekšā vēl vairāki studiju gadi, noteikti nešaubītos, ka vienā no tiem rastu šādu iespēju. Tomēr jau pēc pāris mēnešiem būšu ieguvusi savu diplomu un mani studiju laiki ar to arī būs beigušies, tāpēc vēlējos, lai tie atmiņā vienmēr paliktu pilni ne tikai ar saspringto mācību periodu un lielajiem apgūstamo materiālu apjomiem, bet arī ar spilgtām un neaizmirstamām atmiņām. Protams, arī ar lielisku pieredzi, kāda tā neapšaubāmi bija!
Agnija Melne
Man bija lieliska iespēja doties praksē uz Francijas pilsētu Béthune no 13. maija līdz 10. jūlijam. Es izvelējos piedalīties Erasmus+ prakses mobilitātē, jo tā ir lieliska iespēja sevi pilnveidot, gūt jaunu pieredzi, iepazīt citu valsti un kultūru.
Man bija iespēja pilnveidot un nostiprināt savas zināšanas un praktiskās iemaņas “Centre Hospitalier de Béthune Beuvry” uzņemšanā un endokrinoloģijas/metabolisma un rehabilitācijas nodaļās. Jau no pirmās dienas viss personāls bija ļoti atsaucīgs, iedrošināja un palīdzēja iejusties jaunajā vidē. Protams, valodas barjera bija neliels šķērslis komunikācijā gan ar pacientiem, gan ar dažiem medicīnas personāla kolēģiem, bet tas bija izaicinājums un iespēja nedaudz iepazīt franču valodu. Arī pacienti bija ļoti atsaucīgi, cenšoties sarunāties angļu valodā, un, ļaujot praktizēties kā topošajai māsai. Vislielākais ieguvums no šīs prakses, ko es paņēmu sev līdzi, ir attieksme, ar kādu strādā medicīnas personāls. Visi vienmēr ir smaidīgi, izpalīdzīgi un pozitīvi, līdz ar to darba vide bija ļoti patīkama un katru dienu uz praksi gāju ar prieku un motivāciju sevi pilnveidot. Prakses laikā man bija iespēja ļoti daudz praktizēt savas iemaņas, veikt manipulācijas, kuras nav bijusi iespēja veikt Latvijas praksēs un salīdzināt tehnikas.
Liels Erasmus+ mobilitātes pluss ir iespēja apskatīt ne tikai prakses pilsētu, bet arī citas. Man bija iespēja apceļot dažādas blakus pilsētas, iepazīt Francijas arhitektūru, dabu un kultūru, kā arī iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Esmu ieguvusi brīnišķīgas atmiņas un draugus. Esmu ļoti priecīga un pateicīga par prakses iespēju Francijā, kaut gan sākumā ļoti baidījos doties, taču tā noteikti ir viena no labākajām pieredzēm un iesaku to izmantot ikvienam!
Laura Monika Grauduža
Es savu Erasmus+ mobilitātes periodu pavadīju Francijas ziemeļu pusē, mazā pilsētiņā – Bethune. Piedalīties Erasmus+ mobilitātē izvēlējos, jo vēlējos gūt iespaidu par to, kā medicīna tiek praktizēta citur. Ilgi domāju par valsti, uz kuru vēlētos doties, bet nu beigās nolēmu aizbraukt uz Franciju. Atbraucot uz pilsētiņu, bija patīkams uztraukums, jo bija neziņas sajūta par to, kādi ir cilvēki, bet satiekoties sapratu, ka izdarīju pareizo izvēli, jo tik sirsnīgus un pieklājīgus cilvēkus nevar bieži sastapt. Esot Francijā, bieži radās iespaids, ka Francija ir kā atsevišķa pasaule.
Visu mobilitātes laiku bija lieliska sadarbība gan ar nosūtošo, gan ar uzņemošo institūciju. Ja radās kāds jautājums vai kaut kas līdz galam nebija saprotams, vienmēr tika palīdzēts. Lai gan francūžiem ir grūtības ar angļu valodu, viņi ļoti centās un runāja. Man bija iespēja darboties praktiski, izmēģināt ko jaunu, ko Latvijā vēl līdz šim nav sanācis izdarīt.
No šīs pieredzes es ieguvu daudz, es redzēju, kā strādā slimnīcas personāls citā valstī, kā tiek pielietotas praktiskās un teorētiskās iemaņas, cik ļoti medicīnas personāls darbojas kopā, vienlīdzīgi, lai palīdzētu pacientam. Es ieguvu arī daudz jaunus un labus draugus, ar kuriem noteikti nepazudīs kontakts. Francijā cilvēki uzņem tevi ar atvērtām rokām, ir patīkami atrasties tur, kur tevi tiešām novērtē.
Dagnija Deglava
Erasmus + mobilitātes programma priekš manis nebija viegls un ātrs lēmums, ilgi domāju- braukt vai nē, taču vēlme iepazīt jaunu kultūru (Francijā iepriekš nebiju bijusi), iepazīties ar jauniem cilvēkiem, redzēt, kā medicīnas sistēma darbojas citās valstīs un uzlabot savas praktiskās iemaņas savā izvēlētajā profesijā, bija lielāka par bailēm un neizdošanos. Bailes lielākoties bija par to- kā gan es viena, ar lielo ceļojuma bagāžu, spēšu atrast pareizo lidmašīnu un vilcienu neapmaldoties? Taču, ja es spēju, to tiešām var izdarīt jebkurš.
Dianna Akmentiņa
2018. gadā, laika periodā no 13. maija līdz 10. jūlijam es piedalījos Erasmus+ pieredzes apmaiņas programmā, kuru pavadīju Francijā, pilsētā Lansa (Lens). Praksē gāju Centre Hospital de Lens, Endokrinoloģijas nodaļā.
Apmaiņas programmā nolēmu piedalīties, jo vēlējos iegūt jaunu pieredzi, redzēt jaunas lietas, redzēt, kā veselības aprūpe notiek citā valstī. Franciju es izvēlējos, jo pagājušajā gadā Koledžas Starptautiskajā nedēļā ieguvu lielisku iespaidu par valsti un vēlējos uzzināt vairāk, kas sekmēja manu vēlmi izzināt Franciju, tās kultūru un dzīvi tajā.
Jeļena Pruzovska
Laika posmu no 13. maija līdz 10. jūlijam es pavadīju ERASMUS mobilitātes praksē Francijas dienvidrietumu pilsētā Nīmā. Pilsētu ieskauj 7 pauguri, no kuriem tikai 3 ir samērā lieli. Šī fakta un arī romiskās vēstures dēļ Nīma nereti tiek saukta par "Francijas Romu". Vēl viens fakts - Nīmā ir ļoti skaista arhitektūra. Es izvelējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo tāda iespēja var sniegt vērtīgu pieredzi un palīdzēt izveidot daudzpusīgu priekšstatu par valsti, kā arī ļauj iegūt jaunas zināšanas un dalīties savā pieredzē.
Erasmus apmaiņā man bijā iespēja iziet medicīnisko praksi slimnīcā “Polyclinique du Grand Sud”. Slimnīcas specializācija ir gremošanas slimības, vaskulāras slimības un plastiskā ķirurģija.
Kad es atbraucu, mani ļoti draudzīgi sagaidīja partneraugstskolas administrācija. Man paveicās, ka dažādi skolotāji un medicīnas darbinieki runā angliski, taču kamēr es dzīvoju Francijā, es sāku mācīties arī franču valodu. Vislielāko prieku man sagādāja (atstāja lielu iespaidu) tas, ka visi cilvēki (slimnīcas personāls, pacienti, nepazīstamie cilvēki) ir ļoti atvērti un vienmēr grib palīdzēt, pat ja viņi nerunā angliski.
Lelde Pētersone
Erasmus+ prakses mobilitātē piedalos jau otro gadu. Piedalīties šajā programmā es izvēlējos tādēļ, ka tā apvieno visas manas pašreizējās intereses: par ārvalstu medicīnu, citu valstu kultūru, valodu, interese iepazīt citus cilvēkus un, protams, vienkārši redzēt citu valstu dabu, iedvesmoties no šiem ceļojumiem un iedvesmot citus ārvalstu cilvēkus tieši tāpat - pastāstot par mājām – Latviju.
Madara Zaharčonoka
Vēlme piedalīties Erasmus prakses mobilitātē man bijusi jau kopš laika, kad uzsāku savas augstskolu gaitas pirms vairākiem gadiem, bet tā arī dažādu apstākļu dēļ tas nebija izdevies. Tā nu šogad cieši apņēmos sasniegt savu mērķi, saprotot, ka šis ir labākais brīdis.
Piedalīties Erasmus prorammā, pirmkārt, mani mudināja ideja, ka būšu ārpus savas ierastās vides, kā arī būs iespēja tuvāk iepazīt citas kultūras. Otrkārt, kad uzzināju, ka man būs iespēja praktizēties militārajā slimnīcā, biju dubultpriecīga, jo šāda veida prakse bija atšķirīga no manām līdzšinējām skolas gaitu praksēm. Kā pozitīvs papildarguments noteikti nostrādāja fakts, ka Francijā vēl nebiju bijusi, kā arī tas, ka būs iespēja dzīvot Francijas rietumos - pie okeāna.
Reičela Herbsta
Kad uzsāku studijas jaunā skolā un pirmajā informējošā lekcijā stāstīja par to, ka skola ir ERASMUS+ mobilitātes programmā, uzreiz pie sevis nodomāju- nākamgad es noteikti braukšu! Gads pagāja un daudz nedomājot, pieteicos. Kā savu prioritāti biju izvirzījusi Portugāli, jo Portugālē neesmu bijusi un domāju, ka būtu lieliski iepazīt jaunu valsti tieši ar ERASMUS. Taču liktenis bija lēmis, ka uz Portugāli nebraukšu, taču skola piedāvāja man papildus variantus braukt uz Franciju vai Poliju. Apskatījos tikai vietas, kur atrodas piedāvātās pilsētas un izvēlējos Franciju, Brestu.
Renāte Kārkliņa
Erasmus+ apmaiņas programmā braucu otro reizi. Pēc pirmās pieredzes sapratu, ka nav variantu – ir jābrauc! Un droši vien, ja būs iespēja braukt trešo reizi, piedalīšos. Šoreiz par savu galamērķi izvēlējos Franciju. No visām piedāvātajām vietām Francijā izvēlējos tieši Brestu, L'Hôpital d'Instruction des Armées „Clermont-Tonnerre”, jo biju noskaidrojusi, ka tā ir armijas slimnīca un tas mani ieinteresēja. Beigās tāda izvērtās arī mana prakse. Viena vienīga disciplīna, protokoli, sterilitāte. Vienalga kurā nodaļā praktizētos – vai tā būtu ķirurģija, vai operācijas, vai internā medicīna. Ja sākumā likās nedaudz biedējoši, ņemot vērā, ka franču valodā praktiski nerunāju vispār, tad beigās pie tā tik ļoti pieradu, ka likās pašsaprotami.
Krista Lācis
Vēlos pastāstīt par deviņām aizraujošām nedēļām, kuras pavadīju tālu prom no mājām. Šis bija mans pirmais ceļojums vienai pašai, bet no sirds priecājos, ka uzdrīkstējos piedalīties šajā apmaiņas programmā.
Sadarbība tika izveidota ar Sarkanā Krusta koledžu Francijā, precīzāk, Chalons-en-Chapmagne. Ļoti priecājos, ka man bija izdevība dzīvot mazpilsētā, jo galvaspilsēta man bija par trauksmainu. Tā kā dzīvoju, mazā pilsēta bija ar steigu jāpapildina savas franču valodas zināšanas. Protams, arī darba kolektīvs aktīvi iesaistījās manis skološanā. Franču valodas nepilnīgas zināšanas bija vienīgais mīnus visas prakses laikā.
Arta Švarce - Švampāne
Esmu ārkārtīgi priecīga, ka man tika dota iespēja, piedalīties jau otro reizi ERASMUS pieredzes apmaiņas projektā. No paša sākuma biju patīkam pārsteigta, ka esmu tikusi vienā no savām izvēlētajām prioritātēm! Erasmusa izvēlējos atkal piedalīties, jo saskatīju reālu iespēju atkārtoti papildināt savas zināšanas māsu praksē kā arī franču valodā.
Diāna Zamerovska
Iepriekšējā semestrī biju Erasmus praksē Francijā, Alencon. Tā ir pilsēta, kas atrodas Normandijā, aptuveni 2 h 30 min braucienā no Parīzes. Kopumā iespaids par praksi ir ļoti pozitīvs, ja neskaita atsevišķus sarežģījumus. Jāsāk ar to, ka ļoti ilgi nesaņēmu apstiprinājumu prakses vietai, lai gan biļetes gribējās nopirkt pēc iespējas ātrāk, lai ekonomētu līdzekļus. Līdz ar to, sanāca kādu laiku padzīvot neziņā par praksi ar jau nopirktām biļetēm uz Parīzi. Kopumā bija apgrūtināta informācijas apmaiņa, jo Francijas skolas koordinatore sniedza maz informāciju un arī diezgan novēloti.
Aleksejs Matkovskis
Izgāju Erasmus praksi Brestas slimnīcā: Hôpital d'Instruction des Armées "Clermont Tonnerre" 2 mēnešu ilgumā kopā ar vēl 2 māsām no kursa. Prakses ilgums bija 2 mēneši.
Iesaku lidot līdz Parīzei un tad ar vilcienu no Montparnasse stacijas braukt uz Brestu. Biļetes pasūtiet apmēram mēnesi iepriekš vai agrāk. Skatieties cenas, ja 2 mēnešu iepriekš cena ir ap 40 eiro, iesaku nogaidīt – cena parasti pazeminās. Var braukt arī pa taisno no lidostas līdz Brestai, iespējams tas pat maksās lētāk—plānošanā palīdzēs mājaslapa http://parisbytrain.com/. Arīdzan ir laba iespēja braukt iepriekš un palikt kādas dienas Parīzē pirms prakses. Brestas dzelzceļa stacijā mūs sagaidīja Erasmus koordinatores -- iesaku braukt kopā ar saviem prakses biedriem.
Sintija Zondaka
Studēju māszinības RSU SKMK jau trešo gadu, biju devusies praksē ārzemēs jau pagājušo gad, līdz ar to zināju, ka noteikti vēlos doties Erasmus apmaiņā vēlreiz, jo emocijas un iespaidi, kādi rodami, atrodoties praksē ārzemēs, ir neaprakstāmi. Katra diena ir kā jauns izaicinājums, tu nekad nezini, kas tevi sagaida un, manuprāt, tādējādi šo divu mēnešu laikā prakses apmaiņā es augu kā personība, cenšoties rast risinājumus neikdienišķām situācijām, ar kurām man Latvijā nebūtu jāsaskaras un, izkāpjot no savas komforta zonas.
Agnese Bērziņa
Erasmus + prakses mobilitātē nolēmu piedalīties, jo ļoti vēlējos redzēt to atšķirību starp Latvijas slimnīcām un citām Eiropas valsts slimnīcām, kā arī tā ir lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi un jaunas zināšanas profesijā, ar kuru vēlos saistīt savu turpmāko nākotni. Tas bija ļoti liels izaicinājums man, jo nekad agrāk nebiju devusies prom no mājām uz tik ilgu laiku, kur nu vēl uz ārzemēm.
Jana Romaņuka un Viktorija Dolgareva
Francijā ir lieliska atmosfēra. Īpaši pilsētā Arras, kura nav tik maza pilsēta - kā bijām domājušas. Daba šeit ir burvīga - skrien trusīši, zied "sakuras" koki un citi, gaisā virmo pavasaris.
Praksē iet labi, ar saviem sarežģījumiem un īpatnībām. Katrai no mums ir savs speciāli sagatavots prakses plāns, lai apskatītu dažādas nodaļas prakses laikā un saprast, kura vieta ir "tavējā".
Angliski šeit saprot retais, prakses stundas ir ilgākas, bet laiks paiet nepamanot. Daudz ko esam jau ieguvušas jaunajā medicīnas sistēmā. Direktors un koordinatore ir kā mūsu otrie vecāki! Ļoti, ļoti, nu ļoti patīk viņu attieksme pret mums, vienmēr palīdz, paskaidro un iedrošina.