Koledžas direktora p.i. Ināra Upmale piedalās konferencē “Efektīva primārā veselības aprūpe mūsdienu Latvijā”
2014. gada 28. martā RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas direktora p.i. Ināra Upmale piedalījās LR Veselības ministrijas un PVO pārstāvniecības Latvijā rīkotā konferencē “Efektīva primārā veselības aprūpe mūsdienu Latvijā’”. Konference bija kā viens no pasākumiem, kas tiek īstenots LR Veselības ministrijas izsludinātā Ģimenes veselības gada ietvaros.
\r\n
Rīgas Stradiņa universitātes aulā bija pulcējies liels skaits dalībnieku, kas, kā ievadrunā atzīmēja veselības ministre I.Circenes k-dze, norāda uz tēmas aktualitāti, jo primārā veselības aprūpe ir pirmais indivīda saskarsmes posms ar veselības aprūpes sistēmu.
\r\n
Konferences pirmajā daļā ar referātiem uzstājās PVO Latvijas nodaļas vadītāja Rūrānes kundze, PVO Eiropas reģiona gan OECD pārstāvji, kā arī, dažādu valstu eksperti primārās veselības aprūpes jomā.
\r\n
Konferences otrajā daļā gan ģimenes ārstu asociācijas, gan Latvijas māsu asociācijas pārstāvji dalījās ar pieredzi un izteica viedokli par to, cik būtiski sabiedrībai ir apzināties, ka veselība ir vislielākā vērtība un ka cilvēka galvenā prioritāte ir veselīgi nodzīvots mūžs.
\r\n
Lai panāktu sabiedrības izpratnes maiņu, ir nepieciešams gan aktivizēt iedzīvotāju izglītošanu un, tādejādi, veicināt līdzestību savas veselības saglabāšanā, gan veselības aprūpes sistēmā primāro veselības aprūpi padarīt pieejamu katram indivīdam. Tāpat tika diskutēts par primārās veselības aprūpes finansēšanas modeļiem, norādot, ka par sliktu servisu maksājot, iegūst sliktas kvalitātes rezultātus. Praktiski visi runātāji uzsvēra, ka jāaktivizē komandas darba izpratne primārajā veselības aprūpē, jo tikai strādājot saliedētā komandā ir iespējams panāk labāku veselības aprūpes rezultātu gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā, kā arī – ir nepieciešams aktīvāk iesaistīt katru iedzīvotāju savas veselības vecināšanā, jo bez motivēta un iesaistīta pacienta, veselības veicināšanas politika valstī nevar būt veiksmīga. Tāpat tika uzsvērts, ka būtiska nozīme ir arī jauno mediķu izglītošanā, mainot novecojušo medicīnisko pieeju indivīda veselībai uz visaptverošu biopsihosociālu tās izpratni.