Erasmus+ studentu pieredzes stāsti - Belģija
Marija Pimanova
Erasmus+ projekts, protams, iedeva iespēju iepazīties ar Beļģijas medicīnas līmeni. Iestājoties HAVA1, kas ir sirds un asinsvadu nodaļa, varēju praktizēt savas iemaņas, piemēram, venoza katetru ielikšanu, pacientu aprūpi pēc procedūram un ķirurģijas, venozā porta izmantošanu, artēriju aprūpi. Bija iespēja arī apmeklēt operācijas blokus, kur vēroju līdzi EVLT – varikožu vēnu izņemšanai, Elektrokardiostimulatora implantācijai, PTCA – Stentu ielikšanai sirds asinsvadā, ka arī pamēģinju pati uztaisīt sirds šokēšanu un pat redzēt no anesteziologa vietas (30 cm attālumā no ķirurģijas vietas) atvērto sirds operāciju.
Personiskie ieguvumi
Prakses laikā es sapratu, ka Erasmus+ nav tikai stāsts par profesionālo iemaņu paplašināšanu, bet arī dod iespēju svešajā valstī paralēli redzēt tautību atšķirību, kas deva lielu pieredzi citas valsts kultūras apzināšanā. Paplašinot savu redzesloku, mēs veidojam sevi, piekrītot vienam un atsakoties no cita. Daļa no manām domām, uzvedības un sarunas formām izmainījās pēc šiem 3 mēnešiem Beļģijā, tas man liekas ir galvenais motivācijas iemesls, lai turpmāk vairākkārt piedalītos tādos projektos. Gribās pateikt paldies kolēģiem no Beļģijas un arī projekta organizētājiem.
Fakti
- Beļģijā dzīvo 11,5 miljoni cilvēku, kas ir gandrīz 6 reizēs vairāk nekā pie mums un platība ir divreiz mazāka nekā Latvijā.
- Beļģijas satiksmē ir priekšroka velosipēdiem nevis automašīnām.
- Manā nodaļā durot un ievietojot katetru neizmantoja cimdus.
- Vitālo rādītāju savākšana notiek ar ierīcem, kas sūta informāciju par pacientu uzreiz elektroniskā veidā datubāzē.
- Ārstu skaits ir pietiekams, tāpēc viņi vienmēr atrodas tuvumā.
- Medicīnas personālam ir darba telefoni ar kuru palīdzību var ātri piezvanīt vajadzīgam darbiniekam.
- Prakses laikā viegli var pieteikties vērot operāciju, pēc iepriekšējā pieraksta.
Vārds, uzvārds: Marija Pimanova
Vecums: 22 gadi
Dzimums: Sieviete
Nosūtošā augstskola: RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts: Beļģija
Prakses institūcija: Thomas More University of Applied Science
Institūcijas adrese: Zandpoortvest 60, B – 2800 Mechelen, Beļģija
Prakses darba joma: Medicīnas māsa
Mobilitātes perioda ilgums: 11.04.2022 – 28.06.2022
Kristiāna Brūvere
Mans vārds ir Kristiāna un esmu studente no RSU Sarkanās Krusta medicīnas koledžas. Studēju “Māszinības” un šobrīd esmu pabeigusi 3. kursu. Sava pēdējā semestra trīs mēnešus pavadīju Erasmus+ prakses mobilitātē Beļģijā, nelielā pilsētiņā Mechelen, Bonheiden Imelda slimnīcā.
Sadarbība ar nosūtošo un uzņemošo institūciju mobilitātes laikā bija salīdzinoši laba. Komunicējām (caur e-pastu vai watsapp), ja bija kādas neskaidrības vai jautājumi, vai problēmas. Atbildīgie koordinatori – gan no manas institūcijas Latvijā, gan no Beļģijas institūcijas vienmēr man sniedza atbildes. Pirms mobilitātes/prakses uzsākšanas man bija tikšanās Teams platformā ar koordinatori no Beļģijas, kura man laipni sniedza visu nepieciešamo informāciju par praksi, līgumiem, izsniedza mācību materiālus ar kuriem varēju sagatavot sevi darbam slimnīcā, kā arī par dzīvi Beļģijā kopumā. Prakses laikā vismaz 2-3 reizes mēnesī ar mani tikās skolotāja (Teacher), tāds kā mentors, ar kuru pārrunājām manu pieredzi slimnīcā un to, kā esmu iekārtojusies Beļģijā. Prakses beigās tika izveidota Zoom tikšanās ar koordinatori no manas institūcijas Latvijā, kurā arī izrunājām lietas par prakses beigšanu, tās kārtību, gala dokumentiem un līgumiem, kā arī vienkārši parunājām par manu pieredzi.
Mani profesionālie ieguvumi, varu teikt, noteikti ir zināšanu un iemaņu paplašināšana, pieredzes gūšana profesionālajā jomā. Strādājot citā slimnīcā, citā valstī ir daudz savādāka pieredze, kā izejot praksi kādā no Latvijas slimnīcām, tas bija viens no maniem mērķiem, kad pieteicos doties mobilitātē - pieredzēt citu vidi, citus apstākļus, redzēt un salīdzināt kādas ir atšķirības veselības jomā, pacientu aprūpē, darba slodzē, darbinieku apmierinātība ar darba apstākļiem, atalgojumu un citus aspektus. Savukārt, personīgie ieguvumi ir mana personīgā attīstība un izaugsme, komunikācija gan ar darbiniekiem, gan pacientiem, jo bieži bija situācijas, kad kāds nesaprot angļu valodu vai zina pavisam nedaudz, bet tāpat bija jāspēj komunicēt. Manas valodas prasmes ir nedaudz uzlabojušas un tagad jūtos daudz brīvāk, komunicējot angļu valodā, kā arī mani iespaidi un zināšanas par Beļģiju un tās kultūru tagad ir paplašinājušas.
Mani spilgtākie iespaidi dzīvojot ārpus Latvijas Erasmus+ prakses perioda laikā droši vien bija ceļu satiksmes noteikumi un riteņbraucēji. Beļģija un pati pilsēta Mechelen, kurā dzīvoju trīs mēnešus, ir pilna ar velosipēdistiem un speciāli priekš viņiem visur ir izveidoti veloceliņi un stāvvietas, tāpēc bija diezgan ērti pārvietoties ar velosipēdu un nebija jāsatraucas, kur atstāt savu riteni. Vēl spilgtāki momenti, kas man ir palikuši atmiņā noteikti ir laiks, kad bija brīvāks laiciņš paceļot pa valsti un apskatīt galvaspilsētu Briseli, populāro pilsētu Antverpene, skaisto tūrisma pilsētiņu Brige, kā arī pilsētu pie jūras Ostendi. Un noteikti atbraucot uz Beļģiju bija jānogaršo viņu tradicionālos frī kartupeļus, beļģu šokolādi, vafeles un, protams, alu.
Nobeigumā, mans ieteikums jebkuram studentam, kurš apsver iespēju piedalīties Erasmus+ prakses mobilitātē ir noteikti izmantot Erasmus+ programmas doto iespēju un piedalīties tajā. Vienkārši dari to un nebaidies no grūtībām, domām par sliktām valodas zināšanām, domām atstāt savu komforta zonu. Šī mobilitāte ir iespēja iegūt labu un ļoti vērtīgu pieredzi.
Tiem studentiem, kuri jau ir apsvēruši un nolēmuši doties ārpus Latvijas Erasmus+ mobilitātē, mans padoms būtu, ir kārtīgi sagatavoties izvēlētajai valstij un institūcijai, izskatīt visas viņu prasības, nokārtot laicīgi līgumus un pārējos nepieciešamos dokumentus. Noteikti izlasīt mācību materiālus, ja tādi tiek izsniegti no uzņemošās institūcijas, kas sagatavos tevi praksei slimnīcā un dos jau kādu priekšstatu par slimību patoloģijām un pacientu aprūpi. Ļoti svarīgi ir darīt un kārtot lietas pirms termiņa un plānot savu laiku efektīvi. Un, ja prakses laikā jūties viens, ir daudz neskaidru jautājumu, vai vienkārši vēlies atrast draugus, tad var atrast sev izvēlētajā institūcijā Erasmus+ studentu grupu vai nu Watsapp, vai Facebook lapā, kur vari droši rakstīt, noteikti atradīsi daudz draudzīgu cilvēku.
Ļoti būtiski Erasmus+ prakses periodā manā gadījumā, bija sagatavošanās pirms mobilitātes, kārtīgi izpētīt un izlasīt līgumu (Learning agreement), izskatīt nepieciešamās prasības no uzņemošās institūcijas, izplānot laiku, izveidot plānu (dzīvošana, izmaksas, transports, ceļojumi utt.). Pats būtiskākais prakses laikā bija nebaidīties komunicēt un jautāt, ja kaut kas neskaidrs, vērsties pie sava mentora vai koordinatora. Pat ja jautājumi šķiet dumji, nebaidīties jautāt.
Vārds, uzvārds: Kristiāna Brūvere
Vecums: 22 gadi
Dzimums: Sieviete
Nosūtošā augstskola: RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts: Beļģija
Prakses institūcija: Thomas More University of Applied Science
Institūcijas adrese: Zandpoortvest 60, B – 2800 Mechelen, Beļģija