Daļa mūsu Koledžas studentu, kas jau strādā kādā ārstniecības iestādē vai Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestā, jau ir izmantojuši iespēju saņemt vakcīnu pret Covid-19, tomēr ir vēl daļa studējošo, kas šo soli nav spēruši.
Tā kā medicīnas studējošie ir iekļauti vakcinējamo ārstniecības personu skaitā, šobrīd RSU SKMK vienojusies par koledžas studentu vakcinēšanās nodrošināšanu trīs Rīgas slimnīcās.
Vakcinēšanās joprojām ir brīvprātīgs lēmums, bet noteikti būtu ieteicams, ja students strādā vai atrodas praksē ārstniecības iestādē vai citas veselības aprūpes nozares institūcijā, kur ir iespējama inficēšanās vai nonākšana kontaktā ar infekcijas slimniekiem.
Veicot izglītošanas funkciju, 2. un 5. martā Koledža organizē studentiem informatīvu lekciju par vakcinēšanos, skaidrojot tās nozīmi, sastāvu un iespējamās blaknes. Lekcijas vadītāja – RSU SKMK docētāja Māra Pakalnišķe uzsver, ka šobrīd ir daudz uzticamu avotu, kur meklēt informāciju par vakcīnām, tāpēc ikviens pats var pārliecināties par to efektivitāti un drošumu.
Iespēju vakcinēties jau ir izmantojuši vairāki Koledžas docētāji, kas ikdienā strādā medicīnas nozarē.
Atbild RSU SKMK absolvente, docētāja, praktiskās izglītības metodiķe Ligija Vucāne
Kad uzzinājāt par iespēju vakcinēties pret Covid-19, kāda bija Jūsu pirmā reakcija?
Tāpat kā daudziem, arī man, uzzinot, ka nepilnu gadu pēc slimības parādīšanās būs iespējams jau vakcinēties, likās, ka vakcīna nebūs pietiekami droša un pārbaudīta. Taču meklējot informāciju ticamos avotos, guvu pārliecību, ka vakcīnu izstrāde nav nekāds jaunums un patērētais laiks tās pārbaudei ir bijis pietiekams, lai to varētu droši lietot cilvēkam.
Kāpēc cilvēkus būtu jāiedrošina vakcinēties?
Jau kopš dzimšanas cilvēki tiek vakcinēti pret slimībām, lai pasargātu, ka nenomirsim jau bērnībā vai, ka neiegūsim invaliditāti. Šobrīd Latvijas vakcinācijas kalendārā bērni līdz 14 gadu vecumam tiek vakcinēti pret kādām 14 saslimšanām, papildus izvēloties vakcinēties arī pret ērču encefalītu, gripu un infekcijām, kas raksturīgas dažādām eksotiskām valstīm.
Pati ar nepieciešamo intervālu revakcinējos pret dažādām saslimšanām, tāpēc
vakcīna pret Covid-19 bija likumsakarīgs ierocis manā arsenālā pret saslimšanu, turklāt esmu ārstniecības persona un uzskatu par pienākumu pasargāt arī savus pacientus un kolēģus.
Cilvēkus ir jāiedrošina vakcinēties un pasaulē ir daudz piemēru, kad ar vakcīnu palīdzību tiek radīta mākslīga imunitāte pret saslimšanām, kuras citādi nav iespējams apkarot.
Kā jūtaties pēc vakcīnas?
Pirmo vakcīnas devu saņēmu jau 4. janvārī, bet otru poti 25. janvārī, taču starpposmā izslimoju Covid-19 infekciju, tāpēc mans gadījums nav tipisks, lai raksturotu reakciju uz Covid-19 vakcīnu.
Bija nelielas blaknes, bet Zāļu Valsts aģentūras vakcīnas anotācijā šāda reakcija ir aprakstīta pie prognozējamajām blaknēm. Kad tās pārgāja - jūtos labi.