Nordplus pieredzes stāsts – Dānija

Nordplus pieredzes stāsts – Dānija

Monta Jeļinska

Praksē devos uz Grindstedas slimnīcu, kas atrodas nelielā pilsētiņā Gridstedā, Dānijas dienvidu daļā. Divas nedēļas pavadīju Neirorehabilitācijas nodaļā, kur tiek plānota un realizēta intensīva rehabilitācija pacientiem pēc pārciestām neiroloģiska rakstura saslimšanām vai traumām.

Nolēmu doties uz Dāniju, lai iegūtu plašāku skatījumu uz veselības aprūpi, jo aprūpes standarti un pieejamais aprīkojums katrā valstī atšķiras. Galvenais mērķis bija noskaidrot, kā Dānijā attīstījusies veselības aprūpe un kā mainījusies aprūpes sistēma, lai ar iegūtajām zināšanām varētu iepazīstināt Latvijas topošos un esošos kolēģus.

Prakses laikā ieguvu daudz jaunu zināšanu saistībā ar komandas darba nozīmīgumu, kā arī apguvu labas savstarpējās komunikācijas prasmes aprūpes procesā. Biju patīkami pārsteigta, vērojot māsu darbības ar pacientiem, - cik cieņpilna un iejūtīga ir jebkura veida darbība. Šajā nodaļā pacienti pavada pietiekami ilgu laiku (sākot no pāris nedēļām līdz pāris mēnešiem) un aprūpes procesā tiek likts liels uzsvars uz savstarpēju uzticēšanos, lai rehabilitācija noritētu bez sarežģījumiem. Nodaļā man tika dota iespēja izmēģināt dažāda veida jaunās paaudzes tehnoloģijas un medicīnisko aprīkojumu, kas ļoti atvieglo aprūpes personāla darbu ikdienā (pacēlāji, trennažieri, interaktīvā tāfele, datorizēti ekrāni personālam, servera sistēma pacientu datiem). Pacientu palātās brīvi pieejami integrēti pacēlāji, lai pārvietotu pacientu maksimāli komfortablā un drošā veidā, saudzējot arī aprūpētāja veselību, jo pacients netiek celts. Pacientiem pieejamās labierīcības aprīkotas ar ergonomiskām izlietnēm, dušām un pat podiem, kur katrai lietai maināmi dažāda veida parametri pacienta ērtībai.

Kopumā par praksi varu teikt tikai to labāko un gūtie iespaidi dod cerību, ka ir iespējams mainīt aprūpes sistēmu un nodrošināt pacientiem labāko iespējamo aprūpi.

Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta Medicīnas Koledža
Mobilitātes valsts – Dānija, Grindsteda
Māsas prakse, periods - 2 nedēļas