Ināra Upmale, RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas direktore, docētāja
Oktobra vidū, laikā no 14. līdz 18. oktobrim man bija iespēja kopā ar kolēģi apmeklēt Franciju Erasmus+ programmas ietvaros, piedaloties personāla pieredzes apmaiņas mobilitātē. Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžai (turpmāk – Koledža), Erasmus+ Hartas ietvaros, ir sadarbība ar Francijas Sarkanā Krusta Hauts-de-France reģionālajiem veselības un sociālās apmācības institūtiem, kas nodrošina māsu izglītību visā Francijā. Ar šiem 5 reģionālajiem institūtiem jeb izglītības iestādēm Koledža sadarbojas jau kopš 2014. gada.
Es apmeklēju māsu izglītības iestādes jeb, kā francūži tās sauc – institūtus, Francijas ziemeļdaļā Nord-Pas-de-Calais reģionā. Uzņemošās puses kolēģi parādīja gan māsu skolas, gan dažādas veselības aprūpes iestādes, kurās tiek organizēta Koledžas studējošo prakse – Arasas, Duē, Betīnas un Kalē pilsētās.
Jau ierašanās dienā, 14. oktobrī., bija organizēta tikšanās ar kolēģiem Arasas pilsētā, lokalizētajā māsu skolā. Skolas telpas, atzīmējot Erasmus+ dienas, kas bija iepriekšējā nedēļā, vēl bija noformētas Erasmus+ noskaņās. Mums parādīja mācību vidi un tai skaitā simulētās vides resursus. Šajā dienā arī apmeklējām Arasā esošu stacionāru (privātklīniku), kur apskatījām vairākas nodaļas, aprīkojumu un aprunājāmies ar personālu, kurš ļoti laipni un ieinteresēti iepazīstināja ar klīnikas darbu. Vēl bija iespēja ielūkoties paliatīvās aprūpes centrā, kas darbojas vairāk kā dzīves kvalitāti uzturoša komūna – tur pulcējas onkoloģiskie pacienti, lai kopīgi pavadītu laiku dažādās nodarbēs (piemēram, ada vai veido apsveikumu kartītes), saņemtu psihologa konsultācijas. Šī centra klienti var saņemt arī kosmetologa konsultācijas un citus pakalpojumus.
Nākamajā dienā bija ļoti interesanta tikšanās Duē pilsētas māsu skolā, kur studējošie iegūst māsas vadītāja izglītību. Tāpat bija iespējams apmeklēt vietējo klīniku, kur mums parādīja uzņemšanas un bērnu nodaļas telpas, kā arī pastāstīja par darba organizāciju.
Trešdiena bija veltīta vietējās kultūras un apvidus iepazīšanai. Bijām aizbraukuši līdz Kalē, kur pāri Lamanša šaurumam ir gan zem jūras, gan caur tuneli organizēta satiksme ar Lielbritāniju. Mūsu pavadonis, uzņemošās puses institūtu direktors Jean-Marc Guffroy, pastāstīja, ka skaidros laikapstākļos ir pat redzama Lielbritānijas piekraste. Apmeklējām dažādas nelielas pilsētiņas un zvejnieku ciematus, pusdienās baudot gardas jūras veltes. Diena bija ļoti piesātināta, apskatot dažādus kultūrvēstures pieminekļus un baudot piekrastes skarbo vēju šalkas.
Ceturtdien apmeklējām Betīnas pilsētu un tajā izvietoto institūtu, kur mācās topošās māsas. Kolēģi ar lielu lepnumu iepazīstināja ne tikai ar savu izglītības iestādi, bet arī ar savu skaisto pilsētu, kurā apmeklējām gan vietējo vēstures muzeju, gan grandiozo rātsnamu un katedrāli. Jāteic, ka vēsturiski šis Francijas reģions ir ļoti cietis abos pasaules karos, it īpaši Pirmajā pasaules karā, kad lielākā daļa no apmeklētajām pilsētām tikušas sagrautas gruvešos. Šajā reģionā ir ļoti dzīva vēsturiskā atmiņa un visapkārt ir dažādas atceres vietas kritušajiem kareivjiem, nešķirojot, kurā pusē tie karojuši. Līdztekus milzu memoriāliem, piemēram, Kanādas pulkam, ir ar cieņu saglabātas un uzturētas piemiņas vietas vācu kareivjiem. Tas liecina par dziļu toleranci, ko mēs noteikti varam mācīties un pārņemt no franču tautas.
Vēl šajā dienā bija klīnikas apmeklējums, kur apskatījām uzņemšanas un geriatrisko pacientu aprūpes nodaļas. Klīnikas kolēģi īpaši atzīmēja, cik labi ir sagatavoti mūsu Koledžas studenti, kas pie viņiem ierodas praksē. Tas radīja lepnuma un gandarījuma sajūtu par to, ka patiesi neatpaliekam no pārējās Eiropas, ka ejam vienā solī gan studiju procesa nodrošināšanā, gan studiju kvalitātē. Pēdējā laikā mūsu valstī daudz tiek debatēts par to, ka mūsu augstākā izglītība it kā ir zemākas kvalitātes, ka ir nepieciešams rast kaut kādus straujus risinājumus. Apmeklējot Franciju, redzot un uzklausot kolēģu stāstus, saņemot uzslavas par mūsu studentu zināšanu līmeni un labajām prasmēm, noteikti varu secināt – mēs neatpaliekam no pārējām Eiropas izglītības iestādēm. Protams, ir jāpārņem labās prakses, bet arī mums ir ar ko dalīties. Un tas ir šīs mobilitātes programmas galvenais ieguvums – labās prakses un pieredzes apmaiņa. Vēl piektdien baudījām mākslu, apmeklējot Arasas mākslas muzeju, un tad jau ātrvilcienā steidzāmies uz Parīzi, lai lidotu mājās. Paldies visiem franču kolēģiem un direktoram Jean-Marc Guffroy par viesmīlīgo uzņemšanu. Šī bija ļoti piesātināta un pieredzes bagāta nedēļa. Mājās esmu atvedusi daudz radošu ideju, kā arī ideju par mācību laboratoriju klīniskās simulācijas nodrošināšanai neatliekamās medicīnas ārsta palīgu programmā.