Ērika Kaktiņa
Izvēlējos piedalīties Erasmus prakses mobilitātē, jo tā ir lieliska iespēja iepazīt jaunu kultūru un tās tradīcijas, gūt jaunus iespaidus, pieredzi, kā arī jaunas zināšanas un iemaņas, izejot mācību praksi ārpus Latvijas. Protams, jutos mazliet nobijusies un uztraukta, jo divus mēnešus dzīvošu citā valstī, tālu no dzimtās zemes, ģimenes un draugiem, kur viss ir jauns un nepazīstams, kur ne visi pārzin angļu valodu un mana angļu valoda nav tā labākā. Tomēr nolēmu izmēģināt, jo tādas iespējas var jau nebūt. Apmaiņas prakse notika no 13. maija līdz 10. jūlijam Grieķijas pilsētā Spartā. Praksē braucu kopā ar vēl divām studentēm, kurām tā arī bija pirmā prakse ārpus Latvijas.
Sadarbība ar mūsu koledžu pirms un pēc mobilitātes ir apmierinoša, ko es nevaru teikt par uzņemošo institūciju. Protams, visa nepieciešamā informācija (uz kuru lidostu lidot, kā no lidostas nokļūt līdz autobusa stacijai un no tās līdz mūsu galapunktam, kā arī tika piedāvātas dažādas viesnīcas, kur mēs varētu dzīvot) tika laicīgi nosūtīta, tomēr tā nebija detalizēta, piemēram, nebija norādīts laiks, kā kursē mums nepieciešamais transports un to cenas. Neviens mūs nesagaidīja un neiepazīstināja ar pilsētu, kā arī nepaskaidroja, kā tikt līdz slimnīcai. To visu mēs uzzinājām no studentēm, kas bija pirms mums praksē Grieķijā. Pateicoties viņām, mēs bez grūtībām ieradāmies Spartā un atradām viesnīcu „Apollon”, kur viesnīcas darbinieki mums iedeva karti, pastāstīja, ko var apskatīt un redzēt pilsētā, un kā strādā viņu vietējie veikali un kioski.
Spartas slimnīca atrodas uz kalna, apmēram 3 km attālumā no pilsētas centra. Līdz slimnīcai var tikt vai nu ar autobusu, vai ar taksi. Mums ērtāk un izdevīgāk bija braukt ar taksi nekā ar autobusu, jo studentu karšu mums nebija. Studentu kartes mēs tā arī nesaņēmām, kaut gan tās tika solītas būt gatavas jau nākošajā nedēļā pēc mūsu atbraukšanas Grieķijā, tāpēc visu prakses laiku iztikām bez tām. Lai netērētu daudz naudas uz transportu, no praksi devāmies kājām.
Prakse notika trīs nodaļās – patoloģijas, ķirurģijas un uzņemšanas nodaļā. Pirmajā nodaļā, kur notika prakse, īsti neko neļāva darīt pat vietējiem studentiem, izņemot vitālo rādītāju mērīšanu. Personāls nebija pārāk atsaucīgs, neviens neko mums nemācīja un neskaidroja, kā arī ļoti maza daļa medpersonāla runāja angliski. Visvairāk man patika ķirurģijas – operācijas nodaļa, jo varēja redzēt daudz interesantu operāciju, kuras agrāk nekad neredzēju, piemēram, ķeizargrieziens, kataraktas, brukas operācija, laproskopija, u.c. Kolektīvs bija ļoti draudzīgs, operāciju laikā viss tika stāstīts un paskaidrots, kā arī tika atbildēts uz visiem uzdotiem jautājumiem.
Uzņemšanas nodaļā bija iespēja redzēt, kā ārsts ievāc anamnēzi vai veic dažādas medicīniskās manipulācijas, ārsti un medmāsas bija ļoti draudzīgi un atvērti, visu pastāstīja un parādīja, ļāva daudz ko darīt, piemēram, ņemt asins analīzes, likt katetrus, sistēmas, veikt EKG un mērīt vitālos rādītājus. Prakse bija laba, redzēju un iemācījos daudz ko jaunu, piemēram, mērīt asinsspiedienu bez fonendeskopa, ņemt asins analīzes ar 10 ml šļirces palīdzību, u.c., kā arī uzlaboju savas prasmes vitālo rādītāju noteikšanā.
Spilgtākie iespaidi no Grieķijas ir skaistie skati, kurus nekur citur, izņemot Grieķijā, nav iespējams redzēt, kalni un caurspīdīgi zila jūra, kurā noteikti ir jānopeldās. Katras brīvdienas braucām uz dažādām pilsētām (Mystras, Kalamata, Monemvasia, Areopoli, Limeni, Nafplio, Elafonisos, Atēnas), kur redzējām Grieķijas skaistākās vietas: kalnus un uz tiem uzceltas pilis, dažādu vēsturisko vietu drupas, pludmales, u.c. Protams, nogaršojām arī vietējo iedzīvotāju ēdienus un desertus, kā arī apmeklējām tās pilsētas dažādus veikalus.
Studentiem, kuri apsver domu piedalīties Erasmus+ programmā, iesaku noteikti piedalīties, jo tā ir lieliska iespēja iegūt jaunu pieredzi un iemaņas, jaunus draugus, uzlabot savas komunikācijas un valodas prasmes, redzēt un iepazīt valsti no cita skata punkta, atrodoties tur nekā tūrists, bet kā tās valsts iedzīvotājs, kā arī vienkārši labi pavadīt laiku.
Nosūtošā augstskola – RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža
Mobilitātes valsts – Grieķija, Sparta
Periods - 2 mēneši
Studiju programma "Māszinības"