No 7. līdz 11. martam RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas docētāja Līva Bodniece piedalījās Internacionālā nedēļā Lietuvā, Kauņas lietišķo zinātņu universitātē Kauno Kolegija (KUAS).
Docētāja stāsta par iegūto pieredzi un zināšanām.
Par spīti pandēmijas diktētajiem ierobežojumiem un pēdējā brīža politiskajām sadursmēm, mūsu sadarbības partnerim Kauņā (KUAS) izdevās noorganizēt patiešām aizraujošu un piepildītu starptautisko nedēļu. Tās vadmotīvs – Ilgtspējīga pieeja izglītībai – atspoguļojās itin visā, sākot ar universitātes suvenīriem (gaumīgām stikla ūdens pudelēm) un pasākuma programmām digitālā formā, līdz universitātes studentu organizētai ekskursijai pa Kauņas vecpilsētu un tīklošanās pasākumiem par attālināto studiju piedāvātajām iespējām, studentu un mācībspēku mobilitātēm.
Man bija patiess prieks pārstāvēt RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžu šajā iedvesmojošajā salidojumā, kurā dalībnieki bija ieradušies pat no Dienvidāfrikas republikas un Meksikas. Tas nepārsteidz, jo šogad Kauņa ir arī Eiropas kultūras galvaspilsēta, kurā norisinās daudzas nozīmīgas izstādes un kultūras pasākumi.
KUAS ir viena no lielākajām koledžām Lietuvā, tā piedāvā vairāk nekā 50 studiju programmas. Šeit var studēt tehnoloģijas, sociālās zinātnes, medicīnu, humanitārās zinātnes un mākslas zinātni. Studijas ir orientētas uz praktisku zināšanu pielietojumu un jaunāko tehnoloģiju adaptāciju. Par mācībspēkiem, līdzās akadēmiskiem pētniekiem, KUAS strādā arī daudzi nozaru profesionāļi.
Internacionālās nedēļas diskusijas, lekcijas un kultūras pasākumi veidoja ietvaru sarunām par potenciālajiem sadarbības modeļiem. Vairāki KUAS partneri, ar kuriem iepazinos konferencē, izrādīja interesi par sadarbības iespējām ar RSU SKMK. Vizītes laikā izmantoju iespēju iepazīties ar Medicīnas fakultātes ārējo sakaru koordinatoru Povilas Beseckas un Farmakoloģijas katedras vadītāju Aurimas Galkontas. Ar viņu gādību apmeklēju nule renovētās Farmakoloģijas katedras telpas un vienu no Medicīnas fakultātes korpusiem. Paviesojāmies arī laboratorijās, kur studenti izstrādāja nobeiguma darbus. Ne bez lepnuma secināju, ka arī Kauņas farmaceitu laboratorijā ķīmisko vielu un drogu konteineru etiķetes ir latīņu valodā.
Ar Medicīnas fakultātes kolēģiem diskutējām par pandēmijas ieviestajām izmaiņām izglītībā un dalījāmies pieredzē par risinājumiem, kādus iepazinām. Lietuviešu kolēģi atzinīgi izteicās par Moodle platformu. Man bija iespēja iepazīties ar viņu docētajiem kursiem un to organizāciju Moodle vidē. Bijām vienisprātis, ka ilgtspējīgas izglītības stūrakmens ir digitālās prasmes – kā pasniedzējiem, tā studentiem. Pārrunājām arī valodu mācīšanas izaicinājumus medicīnas studijās un ar smiekliem secinājām, ka problēmas Latvijā un Lietuvā ir līdzīgas, tomēr, lai arī ne profilējoša – valodu apguve arī medicīnas studijās ir ļoti nozīmīga.
Dalībnieku diskusijā par izglītības internacionalizāciju, salīdzinājām dažādās valstīs pielietotās stratēģijas un biznesa modeļus izglītībā, tāpat spriedām par attālināto kursu un asinhronu studiju attīstības iespējām.
Visas konferences dienas bija ļoti piepildītas un iespaidiem bagātas, tāpēc domu pavediens turpināja ritināties arī mājupceļā autobusā no Kauņas un atskaņas noteikti būs jūtamas arī vēlāk. Kas zina, varbūt kāda no idejām, kas dzimusi Kauņā, atkal uzdzirkstīs arī Rīgā.
Mani profesionālie ieguvumi no dalības diskusijās un viesošanās Medicīnas fakultātē ir jauni domu biedri un apstiprinājums ceļam, kuru esmu izvēlējusies savā valodu pasniedzējas un pētnieces izaugsmē – ilgtspējīga izglītība iet kopsolī ar tehnoloģiju un zinātnes attīstību, tā ir praktiski pielietojama un studentcentrēta. Tāpat vēlreiz pārliecinājos, ka līdzīgi domājoši un vērtībās vienoti cilvēki gan akadēmiskā vidē, gan sabiedrībā ir spēks, kas rada pārliecību un drošību, palīdz attīstīties un sasniegt mērķus.
Vizītes pēdējā dienā Lietuva svinēja neatkarības atjaunošanas 32. gadskārtu. Šogad līdzās Lietuvas valsts karogam cilvēki nesa arī Ukrainas karogus.