RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā nepārtraukti norit mācības, un mācās ne tikai koledžas studenti, bet arī docētāji. Par to, lai visi spētu adaptēties modernajām tehnoloģijām un mācētu tajās orientēties, rūpējas koledžas metodiskā nodaļa, kurā mīt tās vadītāja Karīna Svētiņa un E-studiju lietvede Žanna Šaraņina.
Lai veiksmīgi noritētu studijas, ir jāpilnveido savas digitālās prasmes, tāpēc Koledžā tiek organizētas apmācības darbam tiešsaistes platformā “Zoom”, kas šobrīd ir līderis attālinātas komunikācijas nodrošināšanā. Apmācību veic Metodiskās nodaļas vadītāja Karīna Svētiņa, kura piekrita sniegt mums atbildes uz dažiem interesējošiem jautājumiem.
Karīna, vai Tu vari aptuveni saskaitīt, cik apmācību platformā "Zoom" esi jau novadījusi?
Tā kā pavasara semestrī par tiešsaistes platformu tika izvēlēta Zoom tās ērtās lietošanas un piedāvāto iespēju dēļ, jaunajā studiju gadā izvēlējāmies turpināt strādāt ar šo konkrēto platformu. Lai aptvertu visas Zoom piedāvātās iespējas, būtiski bija sniegt atbalstu lietotājiem apmācību veidā. Apmācības tika vērstas gan studentu, gan docētāju virzienā. Septembra mēnesī ir notikušas vairākas apmācības individuālos laikos katrai studiju programmai, ņemot vērā studentu lekciju grafikus, lai apmācības maksimāli notiktu studentiem ērtā laikā. Kopā attālināti Zoom platformā bija pieslēgušies vairāk par ½ daļu Koledžas studentu.
Vai vari teikt, ka perfekti pārzini šo platformu, vai tomēr tā joprojām spēj Tevi pārsteigt ar ko jaunu?
Zoom platforma, kā jau visi IT risinājumi nemitīgi pilnveidojas un attīstās. Ikdienā regulāri strādājot ar platformu, varu apgalvot, ka šobrīd Zoom platformas izstrādātāji daudz strādā pie drošības uzlabojumiem. Tātad arī šie pilnveidojumi nozīmē papildus jaunas izmaiņas, ar kurām jāsaskaras gan docētājiem, gan studentiem. Uzklausot studentu atsauksmes, secinu, ka Zoom e-lekcijā ir ērti piedalīties arī no viedtālruņiem, kas nereti kā opcija daļai studentu tika jau izmantota pavasara semestrī. Ar laiku vēlētos redzēt uzlabojumus platformas ērtākai lietošanai no viedtālruņiem, lai opciju iespējas būtu līdzvērtīgas kā tas ir strādājot no datoriem.
Kādas, Tavuprāt, ir būtiskākās šīs platformas priekšrocības?
Šī platforma nodrošina dažādas opcijas, ko izmantot jau šajā pašā Zoom vidē, lai e-lekciju padarītu pilnīgāku, interesantāku un pēc iespējas pietuvinātāku klātienes komunikācijai auditorijā Zoom vidē iespējams veidot un izmantot studējošo aptaujas, lai nodrošinātu atgriezenisko saiti ar studentiem. Šīs aptaujas nav paredzētas, lai docētājs vērtētu studentu zināšanas summatīvi, bet gan formatīvi, lai paši studējošie pārliecinātos, ko apguvuši vairāk, ko mazāk un atkārtotu lekcijas tēmu. Aptauju rezultātus docētājs var ērti parādīt studējošajiem, lai tos pēc tam kopīgi pārrunātu. Zoom vide nodrošina ļoti ērtu grupu darbu veidošanu, kurā docētājs var līdzdarboties mijiedarbojoties ar katru no grupām.
Vai apmāci vēl kādas programmas/ platformas lietošanā?
Koledžā ir docētāji, no kuriem mācāmies mēs pārējie, kā izmantot, piemēram, video-audio ierakstu platformu Panopto, video montāžu, audio – video aprīkotas simulācijas un pat virtuālās laboratorijas. Dažādāku rīku izmantošana attālināto kurus pasniegšanā padara to vitālāku un saistošāku. Koledžā attālināto studiju ietvaros tiek izmantots rīks Loom audiolekciju ierakstīšanai. Šis rīks ir parocīgāks lietošanai, kad tēmu vēlamies ierunāt bez studentu klātbūtnes. Nereti tas tiek izmantots, lai ierunātu patstāvīgo darbu uzdevumus, prasības un turpmākās norādes. Studenti augstu novērtē, kad šādu informāciju var noklausīties vairākkārt jebkurā diennakts laikā. Vēl pirms Covid-19 pandēmijas, Koledžā praktiski kopā ar docētājiem mācījāmies tādu digitālo rīku kā Testmoz.com, Mentimeter.com, Kahoot.com un Plickers.com lietošanu un integrāciju lekcijās un nodarbībās.
Kā kopumā vērtē to, ka tehnoloģijas mūsu dzīvē sāk ieņemt tik svarīgu lomu?
Tehnoloģijas darbavietās ir ienākušas jau labu laiku atpakaļ, tas nav tikai šī brīža fenomens! Tehnoloģijas ir radītas, lai mūsu ikdienu atvieglotu. Tā mums tās arī vajadzētu uztvert, nevis no tām bīties. Tehnoloģiju piedāvājumu klāsts ir plašs un katram jāatrod savs iecienītākais digitālo tehnoloģiju komplekts.
Ko Tu novēlētu koledžas studentiem un docētājiem?
Apņēmību un atrast pieeju digitālajām tehnoloģijām tā, lai tās mums ne tikai sniegtu izaicinājumus, bet atvieglotu un uzlabotu studiju procesu un dzīvi kopumā!